Az év diákújságírója

Deli Mandula cikkei


Az Országos Ifjúsági Sajtófesztivál elmaradhatatlan programjaként 2021. szeptember 30-án adták át a DUE (Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete) Tehetségkutató Diákmédia Pályázatának díjait az Akvárium Klubban.

2021-ben
"Az év diákújságírója" kategória általános iskolásoknak
1. helyét Deli Mandulának 8.a
ítélte a zsűri.

Szívből gratulálunk Mandulának ez elért sikeréhez!

A zsűri Mandula színházzal kapcsolatos írásait emelte ki munkájának értékelésekor.

 .

Ebben a rovatban összegyűjtöttük Mandula TEDI-ben megjelent írásait.


2020/21. tanév

  • 2021. március 5.- Színpadról a képernyőre
  • 2021. március-április - Karanténblog Mancival
  • 2021. február 13. - Robinson Crusoe- Alternatív befejezés
  • 2020. november 8. - TOP 8 kedvenc könyvem

2019/20. tanév

  • 2020. június 9. : Karanténinterjú Sanyi bácsival (Makay Sándorral)

  • 2020. május 27.: Bradley, az osztály réme - folytatás

  • 2020-május 27.: EGRI CSILLAGOK alternatív befejezés

  • 2020. április 22. Beszélgetés Csőre Gáborral, avagy egy jókedvű délután

  • 2020. január 30.: A boldogság titka

  • 2020. január 30.: Toldi - alternatív befejezés 


Színpadról a képernyőre

Közel egy éve volt, hogy mindenkinek megváltozott az élete. Az éttermek, múzeumok, stadionok bezártak, az utcára vagy nem lehetett, vagy féltek kimenni az emberek. A legtöbben otthonról dolgoztak, az irodába csak a nosztalgia kedvéért jártak be, az iskolák is online működtek. Az számított szerencsésnek, akinek volt egyáltalán munkája.

Mindezek ellenére engem talán a színházak bezárása viselt meg a legjobban. Igaz, hogy ott voltak számunkra a filmek, sorozatok és videók, mégis az mind teljesen más élmény, mint a színházteremben ülni, természetesen legszebb ruhádban, sóspereccel a kezedben, várva, hogy elsötétedjenek a fények.

Emlékszem, anno azt a szót használtam a színházmentes állapotra, hogy ,,művészeti elhanyatlás". Rám és szerintem mindannyiunkra, akármennyire nehéz beismerni, ez teljes mértékben igaz volt múlt tavasszal, így nem csoda, hogy nyáron alig vártam már az őszi időszakot, amikor - rövid időre ugyan -, de kinyithattak eme szent helyek. Szeptember végén a Mamma Mia!-t tekintettem meg a varázslatos Madách Színházban, amiről annyi jót tudnék mesélni, hogy ez a cikk kevés lenne rá. Aztán következő héten ott volt a Pesti Toldija, mely főszereplőjével már készült interjú a TeDi-ben.

Sajnos ezek után megint bezárták a kapuikat, de nem csüggedtek! Megérkezett az online színház, például a Nemzeti Streampad vagy A SzínpadON. Eleinte furcsálltam ezt a képernyős-előadásos akármit, de a téli szünetben elszántuk magunkat és bekuckóztunk Kováts Kriszta és Sasvári Sándor duettestjére. Ekkor éreztem először, hogy itt nem lesz megállás. Ugyan az ,,igazi" színház légkörét nem adja vissza a közvetítés, de a kivitelezése és technikája olyan magasszintű volt, hogy még engem is meglepett.

Az egyetlen problémám az volt az utóbbi hónapokban, hogy nem találtam meg a megfelelő darabot a musicalest után. Ellenem szóljon, hogy nem nagyon kutakodtam, ám úgy gondolom, ha ott lett volna a tökéletes, sorsszerűen találkozom vele.

Mit ne mondjak, ez bekövetkezett. A hétvégen a szüleim hívták fel a figyelmemet a Katona négyszereplős darabjára, amit a SzínházTv-n keresztül értünk el. A Széljegy egy dörzsölt, gazdag ügyvédnő, egy gyermekét egyedül nevelő fordítónő és egy csaló ingatlanos történetét meséli el, a maguk szerepében elbűvölő Fullajtár Andrea, Ónodi Eszter, Takács Kati és Bányai Kelemen Barna közreműködésével.

Úgy gondolom, példértékű, amit a színházak hajtottak végre a pandémia alatt, küzdöttek, úgy, ahogyan csak kevesen tudnak. Külön elismerés jár innen, a TeDi soraiból is a színészeknek, amiért elestek, majd felálltak és koronát igazítottak.

Készítette: Deli Mandula 7.a
Megjelent: 2021.03.05.

Beszélgetés Csőre Gáborral, avagy egy jókedvű délután

Csőre Gábor - színész

Csőre Gábort sokféle filmből, sorozatból és színházi darabból ismerhetjük, de a legtöbbet szinkronszínészként hallhatjuk eredeti hangját. Csodával határos módon, ez a hang akár egy egész művet elő tud adni egyedül. Természetesen Arany János Toldijáról van szó.
Az osztályommal nagy lelkesedéssel színházba készültünk. Mivel nem olyan régen tanultuk a Toldit, egyértelműen ezt az előadást választottuk, és végül sikerrel járt a jegybeszerzési akció. A történet normális esetben, azzal folytatódna, hogy elmentünk, láttuk, élveztük, és meg akarjuk nézni még egyszer, de az élet nem ilyen egyszerű.
Hamarosan betiltották a száz főnél több lelket számláló belső rendezvényeket, ahogyan a színházi előadásokat is. A hír hidegzuhanyként ért mindenkit, hiszen néhány héttel a nagy nap előtt már egész osztályunk várta az eseményt.
Pár napra rá beköszöntött a távoktatás, majd az ezzel járó művészeti elhanyatlás. A színház remek lehetőség lett volna a kulturálódásra, a Toldi más látószögű megismerésére, valamint, csupán élvezetből, Csőre Gábor hangjának, játékának élő megfigyelésére. Van olyan megoldás, amivel pótolni lehet a páratlan élményt?
Elárulom, mindig van. Ebben az esetben egy nagyszerű terv fogalmazódott meg a fejemben. Mi lenne, ha meghívnám Csőre Gábort az osztálycsoportba? Végül is most, hogy nem szerepel talán lesz egy kis ideje szerény csapatunkra. Rengeteg őrlődés és érvek felsorakoztatása után, minden mindegy alapon írtam egy hosszú üzenetet Neki, melyben elmondtam helyzetünket. Nemsokára meglepően nyitottan igennel felelt, úgyhogy elkezdhettünk gondolkozni a társalgás menetén.
Szandi nénivel úgy terveztük, hogy a Toldi lesz a főbb téma, de a végén szinte a világ összes dolgáról szó esett. Először elszavalta az én Toldi alternatív befejezésemet, melyet korábban olvashattatok az újságban. Hangja és beszédstílusa a megszokott verziót tükrözte, meghintve egy jó nagy adagnyi humorral. A vers után következhetett a Toldi átbeszélése.
A művész úr érdekes párhuzamot talált a mű és a Star Wars filmek között. Szerinte az első, körülbelül négy versszak bevezető jellegű, mint a Csillagok Háborújánál a sárga betűs szöveg. Ezen kívül be tudná helyezni a Toldit egy mai történetbe, élethelyzetbe. Mindenesetre érdekfeszítő a véleménye erről.
Az elkövetkezendő háromnegyed órában számos kérdéssel bombáztuk, melyekre készséggel, teljes mértékben szókimondóan válaszolt.
Elmesélte Nekünk, hogyan jött az egyszemélyes színdarab ötlete, amely mint mondta, saját fejéből pattant ki. Toldi Miklóssal abszolút nem hasonlít a személyiségük, bár Csőre Gábornak nem éppen ellenszenves a karakter.
Megtudhattuk, hogy kifejezetten érdekli a háborús történelem és az arról szóló könyvek. Általában nem idegesíti fel magát azon, ha eltéveszt valamit a színpadon, csak belekukkant a szövegkönyvbe, és már folytatja is. A művész úr szerint a lámpaláz egészséges jelenség, és nélküle kihunyhat a színészet iránti szenvedély.
Az őszintesége és fergeteges szellemessége teszi az ország egyik kedvenc színművészévé, aki közvetlenségével azonnal elvarázsolja az embereket. A beszélgetésünk óriási megtiszteltetés volt számunkra, biztos vagyok benne, hogy örök emlék marad, amit az unokáinknak is elmesélhetünk.

A cikket írta: Deli Mandula 6.a
A kép forrása: vigszinhaz.hu
Megjelent: 2020. április 22.

Karanténblog Mancival

Kedves Olvasóim!

Ebben az évben úgy döntöttem, kicsit máshogy szeretném átvészelni a távoktatást, mint múlt tavasszal, szóval létrehoztam ezt a karanténblogot. Itt szeretnék majd mesélni nektek arról, mi történik velem nap, mint nap, mik a tapasztalataim ebben a várhatóan egy hónapban.

Remélem, mindannyian élvezni fogjuk!

Manci

2021. április első hete

Sziasztok!

Úgy döntöttem, a mai blog picit rendhagyó lesz. Eddig nem épültek témákra a bejegyzések, most azonban szeretném bemutatni nektek a kedvenc idézeteimet.

Az idézetek olyan pársoros bölcsességek, amelyek szavait igaznak hisszük és követni akarjuk. Számomra igen sokat jelentenek, így most a TOP 5 részemről legkedveltebb következik.

5. Olyan vagyok, mint a Hold.
Egy részem mindig takarásban marad.

Ez szerintem az egyik legszebb hasonlat, amit hallottam és minden emberre igaz. Sajnos nem tudom, ki a szerzője, de szeretettel gondolok rá.

4. Tett kell, nem szó!

Igazándiból ezt nem is idézetnek, hanem jelmondatnak nevezném. A szüfrazsett című filmben hallottam először ezt a szösszenetet, és azóta mélyen belém égett.

3. Mindenkiben van fény és némi sötétség is.
A kérdés az, hogy melyik részre hallgatunk.
Az jellemez minket.

Ez a nagyon okos gondolat Sirius Black szájából hangzott el a Harry Potterben. Szerintem ez az a mondás, mely mindenki életét jellemzi kivétel nélkül.

4. Ami mássá vagy furcsává tesz- az az erősséged.

Ki ne olvasná Meryl Streep ikonikus idézeteit a TeDi hasábjain? Úgy hiszem, azt sosem szabad elfelejtenünk, hogy mindannyian különlegesek vagyunk és épp emiatt egyformák.

5. Merj élni, meghalni bárki tud.

Frida Kahlo pompás tanácsát nem is kell magyaráznom. Egyszerűen tökéletesen igaz úgy, ahogy van.

Remélem, tetszett ez a kis válogatás, és sikerült inspirálódnotok!

Mára ennyi, avagy, ha már idézeteknél tartunk:

That's all.

Manci

2021. március 12. - első hét

Sziasztok!

Amikor elkezdtem írni ezt a blogot, nem hittem volna, hogy a "karantén" szó szerinti fogalma valóban érvényesülni fog benne. Ugyanis pár napja fogságra ítélték az osztályunkat, szóval nem léphetünk ki a lakásból. Rám ez nem volt nagy hatással, hiszen a hétvégére nem terveztem túl sok mindent olvasáson és filmezésen kívül, tehát inkább csak felfogtam a helyzetet, nem esett nehezemre elfogadni.

Azt kezdem észrevenni, hogy így, a távoktatás alatt, még a tanulnivalók mellett is, sokkal több a szabadidőm. Ez az egyik pozitív oldala a bezártságnak. Viszont nehéz mindennap ,,elhagyni a munkahelyem". Egyáltalán nincs úgy, hogy kettőkor leteszem a tollat és kikapcsolom a gépet. Tipikusan bennem van az érzés, hogy még ebből egy kicsit, abból egy kicsit... és végül akár estig is dolgozom. Azt hiszem, ezzel mindannyian így vagyunk.

Persze szórakozásból is jutott a héten, például elkezdtem újraolvasni a számomra oly kedves Szent Johanna Gimi utolsó részét, valamint megtekintettem a Szív hídjai című filmet. Az utóbbihoz papírzsepi erősen ajánlott.

Ezenkívül hírt kaptam egy újabb színdarabról is! Március huszadika környékén újból képernyő elé ülök, és átadom magam a színháznak. Erről a darabról majd később mesélek itt, a blogban nektek is.

Viszont az edzés sem maradhatott el, szerencsére megtartották számunkra a teniszt, és barátkozgattam a jógával is. Amikor a nyakamat kitekerve próbáltam féllótuszba helyezkedni, ráébredtem, hogy nem igazán az én sportom. De vannak terveim a mozgásra...

Mára ennyit mesélnék! Találkozunk legközelebb!

A hét összességében: 9/10

Manci

2021. március 8. - első nap

Ma volt a hivatalos első online óránk, így nem csoda, hogy nagyon izgultam. Szerencsére minden tényleg pompásan sikerült, nem szakadt meg a kapcsolat, nem dobott ki a rendszer, sőt még a mikrofonom is működött! Ezt személyes sikerként éltem meg, és bízom abban, hogy nálatok is gördülékenyen folytak az órák.

A nap további részében a feladatokkal szöszöltem, főleg a kelta csomó rajzolásával, ami bár meglepő lehet, gonosz módon többször is kifogott rajtam. Persze sok minden mást is kaptunk, ezért eltartott egy darabig, amíg befejeztem a teendőket, de 2 óra körül sikerült végeznem mindennel.

Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én maximálisan kiélveztem az otthonom nyújtotta kényelmet, felkeltem reggel fél nyolckor, és hajnali kilencig regenerálódtam. Sose szerettem kimászni az ágyból, de abban van valami különösen nehéz, ha pár lépésnyire van tőled, és úgy kell a gép előtt várnod a tanagyagot.

Természetesen tanulás közben rongyosra hallgattam minden lejátszási listát, amit csak találtam. Érdekes, hogy én és az apukám zene mellett szeretünk dolgozni, anyukám viszont ki nem állhatja.

Viszont most térjünk a sok óra munka vizeiről a szórakozás vizeire! Még tegnap olvastam el a nemrég ,,pánikvásárolt" Két lépés távolság című könyvet, ami azonnal rabul ejtette a szívemet. Aki olvasta, vagy látta filmen, pontosan tudja, mit értek azalatt, hogy mélyen meghatott a történet. Csak ajánlani tudom!

Ezután a mai délutánt jórészt filmezéssel töltöttem, mégpedig a zseniális "Nőstényördög" társaságában. Gondolom, nem kell kiemelnem, hogy Meryl Streep ismételten kiemelkedőt alkotott, de meg kell jegyeznem a többi színész játékát és a film eszméletlenül humoros cselekményét is. Aki kikapcsolódásra vágyik eme vészterhes időkben, az interneten megtalálhatja!

Összesítve így értékelném a napomat: 8/10

Izgatottan várom a holnapot, tartsatok velem!

Manci



Robinson Crusoe- Alternatív befejezés

Pironkodó köddel ébredt fel a hajnal,
A szigetet néző, gondolkozó arccal.
És hogy ott mit látott? Azt el nem mondhatta,
Így hát égő fejét másfelé forgatta.

Robinson szigete már huszonhét éve
Ott árválkodott, bajban, el nem érve.
Csak Péntek és Crusoe lakták bús dombjait,
Nem tudva a világ hatalmas gondjait.

Ám egyszer egy hajó érkezett a partra,
Megpihentek ottan Angliába tartva,
Robinson élete gyorsan megváltozott,
De ekkor a sorsa nem várt döntést hozott.

Robinson majdnem elvesztette eszét,
Örömében nem tudta fékezni a kezét.
Szegény Péntek látta boldogsága kárát,
Crusoe ugráltatta hűséges szolgáját.

Egyszer ripakodott, másszor meg is verte,
Minden megtett azért, sikerüljön terve.
De nem faragták Pénteket olyan puha fából,
Elege lett hamar a gonosz gazdából.

A jó kapitánynak elsírta bajait,
És ő megértette Pénteknek szavait.
Elhatározta hát, felhúzzák a horgonyt,
Elviszik Pénteket, kit gazdája korholt.

Robinsont itt hagyják, szabadulnak tőle,
Nincs szükségük még egy, felesleges főre.
Korán indultak el, lassan, óvatosan,
Ekkor ébredt Crusoe kissé kótyagosan.

Meglátta a hajót parttól távolodva,
Nem fér hozzá mérték, fel volt háborodva.
Üvöltve szaladt, de nyomát elveszté,
Ha utána úszna, hiába keresné.


Lerogyott a földre és keresztet vetett,
Könnyező szemekkel bámulá az eget.
Átkozta is magát, miért vált ilyenné,
Angliában sokra, s még többre vihetné.

De ő gonosszá lett, ez a büntetése,
Gondviselés tette, biztos föltevése.
Most már bánhat mindent, nem maradt semmije,
Élete folyamán nem tört meg ennyire.

Egyedül éldegél, tengeti napjait,
Míg majd a szél fújja keserű hamvait.
Nem bántja a sziget, szereti, ki túsz ott,
Bármennyire bánja, e hajó elúszott.

Készítette: Deli Mandula 7.a
Megjelent: 2021.02.13.

Top 8 kedvenc könyvem

Régóta gondolkoztam már azon, hogy milyen jó lenne egyszer összegezni a leginkább nagyra tartott könyveim listáját. Ebben a cikkben végre számot vetek felettük, és néhány rövid ajánlással bemutatom nektek őket.

8.

Erre a helyre egy elég meglepő olvasmány került, de én abszolút szeretem. Hatodikos kötelezőként bárki találkozhat vele, ugyanis az Egri csillagokról van szó. Sokaknak nyűg lehet átrágni magukat a csekélyke 600 oldalon, azonban végtelen hossza mellett nem kevés pozitívum található benne. Legélvezetesebbnek Sárközi monológjait, megnyilvánulásait tartom, humorossá teszik a történetet. Gyönyörűen van megfogalmazva, a Gárdonyi Géza korában használt jellegzetes szókinccsel. Szóval azt tanácsolom, ne féljetek belevágni, észre sem veszitek, olyan gyorsan fogjátok megszeretni! :)

7.

Véletlenül bukkantam eme csodás regényre, ám elolvasása után rengeteg minden értelmet nyert számomra. Annet Huizing Hogyan írtam véletlenül egy könyvet? alkotása nemcsak írói leckéket, hanem egy fiatal kislány és egy idősödő írónő kalandjait is részletezi. Az olykor kellően érzelmes, másszor könnyed mű magával ragadott, s viszonylag könnyen értelmezhető nyelvezete gördülékennyé teszi. Bárkinek megfelelő, nem kifejezetten fiús vagy lányos, mindenkit képes megnevettetni vagy megríkatni.

6.

A Szandra és a csajok sorozat teljes egészében a mai általános iskolások nehézségeit, örömeit tárja elénk. Vicces élethelyzeteivel mosolygásra kényszerít, ugyanakkor a címszereplő Szandra barátsági konfliktusai, szüleivel való kapcsolata sem egyszerűbb a mieinknél. Személyes kedvenceim az utazásos részek, hitelesen írja le a tájakat, városokat Balázsy Panna, kedvet ébreszt bennünk, hogy ellátogassunk oda. Barátságos hangnemben beszél az olvasóhoz, egy percig sem unalmas. Ráadásul a ,,csajok" esetleges hibáiból tanulhatunk is, viszont cseppet sem kioktató.

5.

Ha a Balettcipők ódákat érdemelne, mi lesz vajon a magasabb pozíciójú könyvek sorsa? Meghatározó élmény ez a remekmű, tanításait érdemes megfogadni. A Pauline-ról, Petrováról és Posyról szóló regény megalkotója, Noel Streatfeild bizonyára zseni volt. Remekül megismerhetjük a három főszereplő lelkét, szinte velük együtt élünk az angliai házban. A folydogálás közben nem maradnak el a felfokozott izgalmak sem, például meghallgatások, álmok valóra válása. Bár elsőre úgynevezett ,,lányos" könyvnek hihetjük, később ráébredünk, mindkét nem számára tartogat érdekességet. Képtelenség letenni, az első szavak vezetik a szemed mindvégig az utolsókig.

4.

Innen kezdődött őrlődésem, nagyon nehezen alakítottam ki sorrendet mind a szívemben, mind papíron. Na, kezdjünk hozzá! Negyedik helyezett Kosztolányi Dezső válogatott novellái lett. A ,,nagy nevek"-től nem szabad megrettenni. Én úgy gondolom, ők is csak emberek, vagy voltak (sajnos már nincsenek közöttünk). Igaz, ami igaz, különleges képességekkel vannak megáldva. Kosztolányi írásait rengeteg jelzővel bemutathatnánk. Egyszerre komoly és humoros, boldog és szomorú, mese- és életszerű. Ez teszi fenomenálissá. Talán hatodik osztálytól jobban érthetőek a novellák, inkább idősebbeknek valók. Persze más is olvashatja, azonban ennek a korosztálynak szórakoztatóbb.

3.

Hihetetlen, hogy máris a pódiumra léptünk! Bronzérmesnek egy friss húst választottam a piacról, méghozzá Leiner Laura alig egy hónapja megjelent Bízz bennem kötetét. Laura tizenévesek számára írja könyveit, s bár mindegyik egy-egy külön cikket kaphatna, ez volt az, amelyik kiváltképp megérintett. Major Sára karaktere legkevésbé sem klisés, valódi, érző emberként láthatjuk. Az iskolai verseny ötlete rendkívül kreatív, ilyennel még nem találkozhattunk korábban. Fordulatos, mégis rendszeres, kiegyensúlyozott romantika és egyebek terén is. Mivel trilógiának harangozták be, izgatottan várom a folytatást, s hűségesen kitartok még mellette a további két részen keresztül!

2.

Gondolom, már mindenki körmét rágva tippelget a befutó címre, azonban még hátra van egy briliáns regény... Charlotte Bronte: Jane Eyre! A lány, a férfi és a szerelmük megakadályozóinak harca, szenvedély, önmegtartóztatás... Egyszóval az összes dolog, ami kiválóvá tesz egy XIX. századi alkotást. Pompás látni a jellemfejlődéseket, szépen kifejlődő személyiségeket. A helyszínek leírása nemhogy nem teszi egysíkúvá, szó szerint felpezsdíti a történetet. Megelevenedik előttünk Thornfield, a szántóföldek, a Lowood, érezhetjük az illatokat, s legfőképpen azt a tömérdek hangulatot, melyen Jane esik át. A lány szavaival közvetíti a valóságot, barátunknak hisszük. Szerintem igazán vicces kis karakter, sikerült ,,bizalmas kapcsolatot" kiépítenem vele.:)

1.

Most ugrik a majom a vízbe! A nagy leleplezés előtt viszont eloszlatnám a tévhiteket.

Nem, nem a Harry Potter az. És igen, furcsa ízlésem megint nem hagyott békén. Dobpergéssssssss... Michael Schulman: Meryl Streep- Az ezerarcú színésznő. Most aztán jöhet a hőbörgés, de még mielőtt megköveznétek, részletes okfejtés következik:

Ez a kötet nemcsak rajongók számára nyújt feledhetetlen olvasmányélményt! Én személy szerint azok közé tartozom, akik az ,,Eat, sleep, Meryl Streep" elv hívei, de akár egy közömbösen viselkedő embert is elvarázsolhat. A 60-as, 70-es évek világa kendőzetlenül bukkan fel a lapokon, a kor emelkedő feminizmusát, színészeti normáit részletesen taglalva. A filmek kulisszatitkainak kegyetlen világa, embert próbáló könyörtelensége arcon csapott. Megtapasztalhatjuk, hogy amit mi látunk ebből a közegből, mennyire kevés és felszínes. Végigkísérjük a főszereplő Meryl Streep rögös, fájdalmas, de megannyi szép emlékkel tarkított útját a színésznővé válásig. A történet gyakran drámai, valamint szívmelengető is. És a legszebb benne, hogy mind igaz.

A cikket írta: Deli Mandula 7.a
Megjelent: 2020.11.18.

Karanténinterjú Sanyi bácsival

Egy csütörtöki délutánon interjúvoltam meg Sanyi bácsit részint a ti kérdéseitekből is. Meglehetősen változatosra sikerült beszélgetésünk, rengeteg érdekességet megtudtam Róla mind magánemberről, mind pedagógusról. De, ami a legfontosabb: mind a ketten remekül szórakoztunk, élveztük a társalgást. Remélem, ti is így gondoljátok majd!

A cikket írta: Deli Mandula 6.a
Megjelent: 2020. június 9.

Bradley, az osztály réme
Folytatás

A szobának fala bár mesélni tudna,
Életünk előttünk oda-vissza futna.
Bradley szobájának fala elhallgatott,
A fiú élete rajta nyomot hagyott.

Egy év az sok idő, főleg ötször véve,
De hogy telt Bradleynek az elmúlt öt éve?
Barátokra lelt vagy újra magányos?
Retteg-e még tőle az egész nagy város?

Nem tudjuk meg soha. Hogy miért, egyszerű.
Elköltözésük már régen tervszerű.
A tervekből tett lett, elköltöztek messze,
Hagyták a fiuknak, szobáját ő fesse.

Új lakás, új élet. Mondogatták Neki.
Reggel hét óra van, jobb, ha lábát szedi.
Kinyit az iskola, hamar el fog késni,
Siessen csak gyorsan, ezt szeretnék kérni.

Ment hát tovább-tovább, lassan megérkezett,
Keresett magának középen egy helyet.
Levetkezte már zárkózott énjét,
Elhagyta magából rossz modora tényét.

Melléült valaki, nem mondott egy nevet,
Helyette Bradleyvel rázott inkább kezet.
,,- Milyen udvarias!''- kis Bradley csak ámult,
Meresztette szemét, amíg el nem ájult.

Az egész osztály olyan, mint Bradley padtársa.
Illedelmesen néz, egyenes tartása.
- Királyi tanoda!- örvendezett egyre.
- Nem számított soha ily isteni kegyre.

Teltek-múltak napok, nem ismert még senkit,
Sosem unatkozott életében ennyit.
Kellet Neked, Bradley, királyi tanoda!
Nem lehetsz te király, legföljebb katona!

------------
Magába fojtotta minden nagy bánatát,
Nem volt soha boldog, magát nem vágja át.
Egyelőre úgy tett, mintha vidám lenne,
Senki sem tudta, mi játszódik benne.

Hiányzott Carla, Jeff, a házuk, minden.
Érezte magában, mennie kell innen.
Felkerekedett hát, országnak, világnak,
Keletnek, északnak, az összes iránynak.

Szülei keresték, már kétségbe esve,
Járták az utcákat, kisfiuk keresve.
Fájt Nekik, hogy Bradley nem él már velük,
Folyton csak tördelték mind a két kezük.

Most már nagyon bánták, nem adtak szavára,
Visszagondoltak a festetlen szobára.
De mit gondolt Bradley, a kis szökevény,
Az ő története csupa szövevény.

Nem tudta, mit tegyen, útja hol vezessen,
Éjszakai szállást ő merre keressen?
Hová fusson hát? A hídhoz vagy házhoz?
Be fogják fogadni? Esély egy a százhoz.

Végül egy bokorban lelt menedékre,
Lépett kis tüskére, szám szerint hétre.
Elaludt hamarost, nem kellett várnia,
Hajnal ébresztette egy madár ária.

Még valami más is, vállrázogatás,
Fülébe csaholó kutyaugatás.
- Bradley, te vagy az?- hallott egy hangot,
Fejébe zúduló csengő harangot.

Ismerős volt Neki, de nem, az nem lehet!
Sok nő él világon, egész lányrengeteg!
Miért lenne Coleen az, és Nyuszi kutyája,
Ők vannak hát itt? Hogy jöttek utána?

Valóban Coleen volt, megörült Neki,
Azt nem értette, szökést miért teszi?
Elmondta hát Nekik búja okait,
Megsértett szívének fájó nyomait.


------------

Coleen szólt Bradleynek, költözzön csak haza,
Többi az ő gondja, remek lesz általa.
Bradley furcsállkodott, ám belement mégis,
"- Mások bíznak benne, bízok most már én is."

Ekképp gondolkodott, s hazatért hamar,
Amint meglátták, volt is nagy hangzavar.
Ölelgették, s csókot hintettek fejére,
Gondoltak kalandra, mint egy rossz mesére.

Boldog volt a család, oh, igaz szeretet,
Néztek az ablakon egy csoport gyereket.
Bradley volt osztálya, élükön Carla,
A fiú kirohant, máris lendült karja.

Csöpögős vidámság, akár egy álomban,
Ám Bradley felébredt ekkor az árokban.
Tényleg csak álom volt! Képzelgés csupán,
De Bradley elhitte, tátogott sután.

Felhők fölött élt, bár csak néhány percre,
Álmodni tudni kell, szükségünk van erre.
Sajnos felébredünk, egyszer biztosan.
Szép álomvilágból, valóba, piszkosan.

------------

"Igaz, a valót már nem sokan szeretik,
De ki álmokból rak várat, az hamar elesik."


Készítette: Deli Mandula 6.a
Megjelent: 2020. május 27.


EGRI CSILLAGOK
alternatív befejezés

1.

A törökök ágyúztak naphosszat és éjjel,
Falaink áztatták feketedett vérrel.
A pasák vezették népüket a hadba,
Sűrű özönlésük csak nem maradt abba.

A mieink fáradtak, éhesek voltak
Nappal harcoltak, éjszaka vakoltak.
A török sokaság ömlött rájuk egyre,
Többük felfutott a Királyszéke-hegyre.

- Lehetnénk elszántak hősies vitézek! -
hajtogatta Dobó, de már nem igézett.
Bátortalan maradt harci népünk fele,
Kardjukat letették, most már Isten vele!

Kesergett Gergely is, rengeteget.
Nézte könnyes szemmel a fergeteget.
Hazavágyott ő is kis családjához,
Szép feleségéhez, fiacskájához.

Elmondta Dobónak, mit is szeretne:
Katonaság helyett új munkát keresne.
István dühbe gurult, arca eltorzult,
Szeme csak aprót, remegve mozdult.

- Épp te mennél el - vetette oda,
- Ki nem eresztelek én téged soha! -
Mondotta és majdnem feldöntött egy széket,
Kis híján leverte az ólomlegénykéket.

Gergely ezt nem tűrte, árulást szervezett,
Gyorsan megalakult a cselszövő szervezet.
Mekcsey, Sárközi és persze Gergő,
Fiunk nem sejtette, hogy neje tekergő.

Eközben lent, a vakondok között,
Jumurdzsék és Éva épp alkut kötött.
Nő megkapta fiát, férfi talizmánját,
Suttogta Allahnak dicsérő imáját.


Az egyezség éppen a vár alatt köttetett,
Ott nyitott Éva kis fegyverüzletet.
Katonák jártak le oda a várból,
Kicsiny pultjához, mit épített sárból.

Éva egyet mondott: - Gergely meg ne tudja!
Ha mégis, bár nő, képes balhorogra.
Erre berezelt még Mekcsey is nagyon,
Nem akarta, hogy épp Éva üsse agyon.

Évica része volt a gyilkoló csoportnak,
Ezért Jancsikának kis kardot kotortak.
Készültek Dobónak megtámadására,
Késztetik majd a vár feladására.


2.

A török táborban (beszéljünk most róla)
Dínom-dánom, zene; szólt az oszmán nóta.
A pasák is mulattak, hejj gondtalanok!
Elméletben nyertek, igazat adok.

Csak egyetlen török volt, ki sátrában gubbasztott,
Komor nézésével nevetést pukkasztott.
Cimborái kérdik: - Mit ülsz bánatosan?
Miért nem mulatsz velünk, olyan Hajvánosan?

Ki más lett volna?! Hajvánunk bizám!
Nála a jókedv nem ment át szitán.
Mi volt a baja? Na, mi lehetett?
Talán elrabolt egy magyar gyereket?

Á, nem. Miért is tette volna?
Mindenki tudja, az Jumurdzsák dolga.
Más tette hát, beszédet hallgatott.
Nem ám olyan kis tábori maszlagot!

Beszélgetést mi a lyukban zajlott.
Sajnos ő abból igen sokat hallott.
A magyar ármányt onnantól sejtette.
De hogy ki ellen, azt elfelejtette.

Most rágódott azon, hogy talán ellenük?
S ezek után maradt-e még elég fegyverük?
Figyelmeztethetné főnökét, Bétist,
De ha mást hallott, mi lesz akkor mégis?

Ha magyar magyar ellen cseleket szövött,
A török levesbe tán nem is köpött.
Bétis kiteszi őt Eger vára alatt,
Hol a hun vitéz oszmán fejet arat.

Titokban tartja, így határozott.
De a józan esze már mást károgott.
- Mondd el, Hajván! Mondd el! - súgta
Ekkor tért hősünk a helytelen útra.


3.

Október 31., a gyilkosság napja.
Dobó a várat máshogy fel nem adja.
Reggel pontban hatkor mind lenn gyülekeztek.
Gergely is, bár ez többet megdöbbentett.

Kiderült Éva volt, aki elárulta.
Sunyiságáért mindenki bámulta.
Mind a húsz ember, ki ebben részt vett.
A többi fent feküdt, jó bortól volt részeg.

Éva itatta még hajnaltájt velük,
A finom egri bortól megpihent a belük.
Megtapsolták tettéért a bátor hölgyet,
Majd elindultak bevenni a völgyet.

Sok ittas katona nem ellenkezett,
Szétálló szemekkel nyújtott jobb kezet.
Kacagva vonultak fel-fel a várba,
Belefulladhatnánk az erős ember árba.

Bent az udvaron sem volt senki józan,
Hevertek, aludtak középen egy stószban.
Könnyen átlépdeltek Gergelyék rajtuk,
Még nem használták fémből ácsolt kardjuk.

Dobó szobájában feküdt elnyújtózva,
Lábait tette egy igen furcsa pózba.
Gergely már szúrt volna, de abban a percben
Sikoltozás támadt lent a kis Várkertben.

Szempillantás múlva egy ágyúgolyó csapott
Be a kis ablakon. Élőt ott nem hagyott.
A török sereg azért ágyúzott már,
Mert mondott valamit a jó öreg Hajván.

Meghalt a cselszövő, meghalt az áldozat.
Szóval a gyilkosság tényleg sikert arat?
Nem kapunk választ, míg világ a világ.
Eltemetett eset, száradt kis virág.


4.

A törökök ezután könnyűszerrel győztek,
Pedig az asszonyok forró levest főztek.
Hajván lett Egernek dicső pasája.
Végre volt városa, székhelye sajátja.

Eltűntek az égről a gyönyörű csillagok,
Csak a Hold maradt, melyet Allah adott.
Sötét volt az éjjel Eger városában,
Kihunyt a csillagunk hosszú ostromában.

Készítette: Deli Mandula 6.a
Magyartanára: Turi Alexandra
Megjelent: 2020. május 27.

Deli Mandula: A boldogság titka

Ezer kulcs közül csak egy illik a zárba,
S így lesz az ajtó végre nyitva, tárva.
De a kulcs nehezen, lassan kerül oda,
Hosszú, rögös út után, vagy talán soha.
Be kell járni sok-sok völgyet, utakat,
Találni kell életmentő, bővízű kutakat.
De a vége mindig egy lesz, akárhogyan mondod,
Akarod-e, vagy talán nem, veled jönnek gondok.
S a világ kerekének hajtását elvéted.
Szomorú lesz minden napod, a boldogság eltéved.
Tengerben fogsz fuldokolni, alig kapsz majd levegőt,
Látni fogod tán a Napot, de akkor is a lemenőt.
Vörös vízben összeesel, a felszínre nem mehetsz,
Próbálsz életben maradni, ennyit mégis megtehetsz.
De mire mész az élettel, ha rosszak a nappalok?
Szörnyen bús lesz az éjjeled, kegyetlen a hajnalod?
Millió utat választhatsz és elveszted az irányt,
Nincsen most már ki a vízből esdekelve kiránt.
Mert a kulcsod rég eltűnt, hol senki sem jár oda,
Nem kerül meg rögös úton, vagy talán soha.

Megjelent: 2020. január 30.

Toldi

Alternatív befejezés

1.
Miklós találkozott egy síró asszonnyal,
Ki fel-fel nyögdécselt elhaló hangokkal.
Hősünknek elmondta bánatának okát,
Toldi meg felmérte a bajának fokát.
Egy cseh vitéz pusztított szigeten,
Gyilkolt, vert és vágott igazán ridegen.
Miklós elgondolta miképp segíthetne,
A végzetes harcukra tán sort keríthetne?

2.
Toldi György Lajosnál már bepróbálkozott,
Hogyan szerezhetne egyre több birtokot.
De király azt mondta, ingyen el nem adja,
Menjen a csehvel egy kisebb párbajra.
Györgyünknek kis híján leesett az álla,
Ám legalább kicsit lehajlott a válla.

3.
Toldi Miklós nagyon várta már a reggelt,
S mikor beköszöntött, sebbel-lobbal felkelt.
Felhúzta gúnyáját, az özvegy adta neki,
Hogy majdan azt a hajnal felveheti.
Ez nem állt másból,
Szegényes ruhákból
Páncéling, dárda, csizma,
Mása nemigen volt, csak erős izma.

4.
Toldi György persze délfelé ébredett,
Átaluszta majdnem a fele pénteket.
Kapott a királytól díszes öltözetet,
És ezzel kiváltott nem kis tiszteletet.
Felvonult nagy haddal, Lajossal az élen,
Aki vele eljött, hogy egyet s mást megnézzen.

5.
Miklós egymaga indult a párbajra,
Hogy a csehet veszélyes dárdára nyársalja.
Elszánt nagy lépéssel áll meg a folyónál,
Szeme elidőzik a végtelen rónán.
Az aprócska sziget,
(Ha neve ilyen lehet)
Sűrű lombokkal bevonva,
Hej, bizony Miklósnak nem azzal lesz gondja!

6.
A bátyja peckesen a túlpartra sétál,
De a folyó igen zabos vizet kínál.
Lábujját sem meri a folyamba dugni,
Kellett volna még pár plusz óra szundi!
Hídért rimánkodik Nagy Lajos királynak,
Kinek meghűl vére, s így néz udvarára:

7.
,,Minek nekünk gyáva, rest vitéz?''
Mondja, s a mély folyóba néz.
Majd felindulásból megindul a karja,
S Györgyöt eltaszítja, ha nem is akarja.
A báty perdül nagyot, s a folyóban végzi,
Több száz katona csakis őt nézi.

8.
Miklós nemsokára hatalmas vitéz lett,
Nem volt olyan csata, amelyben elvérzett.
Mulatozott bizám eszem-iszom, dánom
Gyermeke született, lány volt mind a három.
De egyszer egy szolga szomorú hírével,
Beállított hozzá hosszú levelével.
Miklós anyjának halálhírét hozta,
Ami a kedvét inkább lelombozta.

9.
El is indult lóval az atyai házhoz,
Állapota közel volt a magas lázhoz.
Szíve facsarodék, amint körülnézett,
Nem látta már azt a nyüzsgő népet.
Kihalt a tyúkól is, csendben volt a pajta,
Csak a hűvös szél süvített át rajta.
Miklós körbejárta az egész nagybirtokot,
De örömségekre nem talált sok okot.

10.
Hát leült az öreg kútnak kávájára,
Fellépett a búbánatnak pályájára.
Nagyot sóhajtozva bámult a vén kútba,
Kövér könnyeivel semmi sem állt útba.
Szeme pillája lassacskán leragadt,
Teste lendülettel a kút mélyére szaladt.
Azóta nem látták se földön, se égen,
De híre megmaradt a világ örökében.


Írta: Deli Mandula 6.a
Megjelent: 2020. január 30.

TEDI - Teleki online Diákújság
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el