Másképp tanulás

2021/22. tanév

  • Gara Ákos: Ha azt mondom, hogy Budapest...
  • Halász Konrád 8.c: Kölcsey, a rap és én (made by KOnami)


Pálos Zsuzsa néni március végén a Krókusz Projekt (európai oktatási program: történelmi ismeret- és személyiségfejlesztő emlékprogram) keretében városi sétára indult 13 tanítványával. Gara Ákos szenvedélyes írásában osztja meg velünk élményeit.

Ha azt mondom, hogy Budapest...

Ha azt mondom, hogy Budapest, mindenkinek a Lánchíd, az Országház vagy a Budai Várnegyed jut eszébe. Valójában ennél sokkal többet rejtenek a főváros utcái! A pezsgő élet évszakonként változatos formában bukkan elő a lakosság mindennapjaiban: tavasszal a Városligetben a piknikezés, nyáron a Duna-parton a biciklizés, ősszel a Normafánál a kirándulás, télen pedig a Vörösmarty téren, szeretteinkkel egy forró csokoládé társaságában, a nézelődés a karácsonyi vásárban. Mára ezek a szórakozások mindennaposak számunkra. De mindig ilyen volt az élet a városban? Mindig boldogan teltek az évek? Ezekre a város megadja a választ!

Mikor végigsuhansz a Kiskörúton a villamossal, eszedbe jutott már, hogy mi volt régen errefelé, és hogy kik élhettek itt? A Kiskörút és környéke maga az épületekből álló élő történelem. A rengeteg meghatározó épület közül érdemes kiemelni a 15. századból megmaradt régi városfalat, illetve a 19. századból megmaradt első magyar képviselőházat. A képviselőház jelentését nem biztos, hogy tudod, de funkciójáról egyszerűen megjegyezheted: itt ülésezett az országgyűlés, amíg fel nem épült a mai napig is tekintélyt parancsoló neogótikus Országház a Duna-parton. Akkoriban a keresztény, református és evangélikus templomból volt már egy pár a városban, de zsidó templom, vagyis zsinagóga nem volt. Mivel egyes zsidó ünnepek nagy népszerűségnek örvendtek a pesti zsidóság köreiben, egy nagy termekkel bíró épületet kerestek. Az országgyűlés felajánlotta a képviselőház épületét az ünnepi időszakokra úgy, hogy azon időszak alatt nem ülésezett. A Dohány utcai zsinagóga 1859-es átadásával az országgyűlés visszatérhetett a régi ülésezési rendhez. Ennek emlékét őrzi évtizedek óta a húszezer forintos bankjegy hátoldala, ahol a képviselőház látható a Múzeumkertből.

Európában a legnagyobb, több, mint 2000 ülőhelyes, keleties színvilágú és impozáns zsidó templom: a Dohány utcai zsinagóga. Nem nevezhető eredeti zsinagógának, mivel katolikus templomok jellemzőit is hordozza magán, viszont ezzel a sajátosságával válhatott a zsinagógák katedrálisává. Érdekes megjegyeznem, hogy Európa gyöngyszeme vét a vallási törvényekkel szemben. Hogy lehet ez? Erre a múlt válaszol. A múltat nemcsak érdemes ismernünk, hanem tudnunk is kell! A történelem nemcsak királyokból meg reformokból áll, hanem olyan emberi tettekből, érzésekből is, amelyek nem jelennek meg a történelemkönyvekben! Voltak olyan tettek, amelyekért az elkövetőknek vállalniuk kell a felelősséget! Úgy ítélkeztek mások felett, hogy nem is ismerték őket igazán. Normál körülmények között sosem találkoztak, sosem nevettek együtt, sosem sírtak együtt, mégis gyűlölködtek. Teljes szívükből gyűlölködtek. De miért? Mert rosszak lettek volna ezek az emberek? Mert visszaéltek volna valamivel? Mert önzők lettek volna? Hát, nem! Egyszerűen csak abban hittek, amely már évszázadok óta formálta a kultúrájukat. Mégis embertelen bánásmódot kaptak. Mégis megszégyenítették őket. Mégis túl hamar kellett a túlvilágra költözniük. De kik voltak, akiknek ezt hozta a történelem? Kik voltak, akik a Kiskörút környékén élték mindennapjukat? Ők voltak a zsidók.

Nem élhettek úgy, ahogy akartak, úgynevezett gettókba zárták őket Erzsébetváros mélyén, hogy véletlenül se tudjanak vegyülni a többi városlakóval. Majd ahogy eljött az idő, a Józsefvárosi pályaudvarról indult a vonatuk a végső állomásra. Az embertelen körülmények, amik között élniük kellett, mára csak töredékesen látható, de lemoshatatlan az ottani utcákról. Akik már a vonatokig se jutottak el, azoknak a Dohány utcai zsinagóga kertje szolgált végső nyughelyként. A szörnyű, embertelen időszak fölülírta a zsidó törvényeket, melyek szerint zsinagóga mellett nem állhat temető. (Exhumálni viszont csak speciális esetben lehet a törvények szerint.)

Minél jobban ismerjük a múltat, annál jobban kiszámíthatóbb a jövő. A múlt megismételheti önmagát, hogy figyelmeztessen bennünket, hogy a változást csak is mi hozhatjuk! Ítélkezni másról addig senkinek sincs joga, amíg nem ismeri meg igazán. Rosszindulatú emberek mindig is voltak és lesznek is, akik saját nyomorukat kivetítik rád, és ítélkeznek feletted! Akkor vagy igazán szabad, amikor már a füleid nem hallják őket, hanem a szíved hangjára figyelsz! Ezek mellett is annyira könnyű megfeledkezni a méltóságunkról, mégis ez az egyetlen, ami valójában a miénk, az utolsó darabka, ami megmarad nekünk, ami szabaddá tesz bennünket...

Megjelent: 2022.04.05.
A cikket írta: Gara Ákos 8.b


Kölcsey, a rap és én (made by KOnami)

Az utánozhatatlan KOnami újabb mesterművet alkotott, mi nem másról szól, mint a híres 19. századi költőről, Kölcsey Ferencről! Ha esetleg nem hallottál e kiválóságról, - amit kétlek - akkor ez a rappes ismeretterjesztő zene felnyitja a szemedet. Megismerkedhetsz Kölcseyvel és családjával, sőt még KOnami beteg humorával is szembe találod majd magad zenehallgatás közben.

De ha már rólam, és a rapről van szó! Mindenkiben felmerülhet a kérdés, hogy:

  • Miért rappelek?
  • Hogyan találkoztam a hip-hop (rap) műfajjal?
  • Hogyan készülnek a rap zenék?
  • Hogyan írok rap szöveget?

És ezekre a fel nem tett kérdésekre kénytelen vagyok most válaszolni.

Első kérdés: Miért rappelek?

Azért rappelek, mert megtetszett ez a műfaj, és gondoltam, én miért ne tudnék ilyesmit csinálni. A kezdetektől fogva a szókimondásra törekszem. Valakiknek ez nem annyira tetszik, de ez vagyok én, így kell elfogadni!

Második kérdés: Hogyan találkoztam a hipp-hopp műfajjal?

Hosszan gondolkoztam a monitor előtt, visszavezetve a gondolataimat, mire végül rájöttem, mikor találkoztam a műfajjal. Kilencéves koromban a YouTube-on hallgattam metál feldolgozásokat, és szembe jött velem egy videó, ami egy elképesztően régi Will Smith szám feldolgozása volt. Gondoltam, hogy milyen jó ez a zene, és megkerestem az eredeti verziót. Hát, így kezdődött el a kalandozásom a hip-hop zene világába.

(A zene címe amúgy The Fresh Prince Of Bel Air Theme Song.)

Harmadik kérdés: Hogyan készülnek a rap zenék?

Egy adott rapper megél-átél valamit, ami mélyen érinti, vagy csak simán érdeklődést kelt benne, és elővesz egy tollat és egy papírt, vagy leül a számítógéphez, és nekiáll szöveget írni. Miután megírta a szöveget, megkéri a barátját, szerzőtársát vagy akárkit, aki ért a témához (esetemben Proton szokott lenni), és megkéri, hogy csináljon a szövegre egy beatet, vagyis egy alapot.

Nyilván a beat készítése vagy megrendelése sorrendben felcserélhető a szövegírással. És maga a rapper szokta általában megcsinálni.

Negyedik kérdés: Hogyan írok rap szöveget?

Ez a kérdés részben kapcsolódik az előző kérdéshez. Most röviden leírom, hogy én hogyan írok szöveget. Ezt persze nem kell készpénznek venni. Mindenkinek megvan a saját szövegírási és előadói stílusa. Én (ez persze hangulati állapotomtól is függ) úgy kezdem a szövegírást, hogy először kigondolom, hogy mi legyen a fő témája a zenémnek, és leírom vagy legépelem az első mondatot, ami számomra meghatározza az egész rap hangulatát. Általában suliból hazamenet vagy utazás közben jutnak eszembe a legjobb szövegeim. Persze, vannak nem olyan jók, sőt egyenesen szemétbe való próbálkozásaim is. Ezektől eltekintve nagyon szeretek szöveget írni. A rossz szövegekre visszatérve, volt már olyan, hogy átolvasás közben változtattam meg a szöveget, sőt, egyszer felvétel közben jutottam arra, hogy "ez így nem lesz jó!". Az is megesett, hogy egy koncerten előadás közben jöttem rá, hogy valami nem jó a szövegben. De a kérdéshez visszatérve, miután leírom az első egy-két sort, általában belelendülök az írásba, és írok kb. 3-4 oldalt, ha nem többet. Viszont néha sokáig kell gondolkodnom egy-egy szövegen, mint például a "Kölcsey"-sen, ahol direkt nem akartam eltérni a témától. Igen, mert erre is hajlamos vagyok.

Na, de ha már ezeket itt kibeszéltem, ajánlom figyelmedbe KOnami "Kölcsey" című alkotását, melyet itt nézhetsz meg:

Kölcsey v2 (long version)

Kölcsey (short version


Megjelent: 2021.11.11.

A cikket írta, a videót készítette: Halász Konrád 8.c


2019/20. tanév

  • Robinson Crusoe- Alternatív befejezés - Deli Mandula 7.a
  • Mesék másképpen - Az 5.c osztályosok tollából
  • Szabadság - Borbély Sofia 8.b

Legifjabb verselő diákjaink, akiket a karantén megihletett:

Rettenetes! Lett egy rendelet...

Rettenetes! Lett egy rendelet,
E gyermek nem mehet e helyre,
melyen szeretve lett nevelve.
De nem, nem kesereg, helyette
e-verselget, remekel neked.
Megtesz eleget, ez nem teher.
Kellemesen tenget perceket.
Lecke lett e gyermek kedvence,
szeretve, epedve emleget
benneteket, de rendszeresen!
Ajaj, hatalmas nagy a baj.
Sarjak akarva, akaratlan
csak a lakban maradhatnak.
Az alapzaj gyakrabban magas
Apa, anya haja a magasban...
A zaj abbamarad, halk szavak hallatszanak:
Ravasz fadarabbal a mancsban
csakhamar lapra szavakat rak
Vagy a rajzzal halad kacagva.
Dalra fakad: Azta, az balalajka?
Lankadatlan halad a tananyagban
Baj csak az: vacak a kalamajka.
Hiányzik az iskola!"

Alkotók: Csala Misi 2.b és Csala Marci 1.b és családja
Készült: a 2020-as karantén idején
Megjelent: 2020.04.30.

Robinson Crusoe- Alternatív befejezés


Pironkodó köddel ébredt fel a hajnal,
A szigetet néző, gondolkozó arccal.
És hogy ott mit látott? Azt el nem mondhatta,
Így hát égő fejét másfelé forgatta.

Robinson szigete már huszonhét éve
Ott árválkodott, bajban, el nem érve.
Csak Péntek és Crusoe lakták bús dombjait,
Nem tudva a világ hatalmas gondjait.

Ám egyszer egy hajó érkezett a partra,
Megpihentek ottan Angliába tartva,
Robinson élete gyorsan megváltozott,
De ekkor a sorsa nem várt döntést hozott.

Robinson majdnem elvesztette eszét,
Örömében nem tudta fékezni a kezét.
Szegény Péntek látta boldogsága kárát,
Crusoe ugráltatta hűséges szolgáját.

Egyszer ripakodott, másszor meg is verte,
Minden megtett azért, sikerüljön terve.
De nem faragták Pénteket olyan puha fából,
Elege lett hamar a gonosz gazdából.

A jó kapitánynak elsírta bajait,
És ő megértette Pénteknek szavait.
Elhatározta hát, felhúzzák a horgonyt,
Elviszik Pénteket, kit gazdája korholt.

Robinsont itt hagyják, szabadulnak tőle,
Nincs szükségük még egy, felesleges főre.
Korán indultak el, lassan, óvatosan,
Ekkor ébredt Crusoe kissé kótyagosan.

Meglátta a hajót parttól távolodva,
Nem fér hozzá mérték, fel volt háborodva.
Üvöltve szaladt, de nyomát elveszté,
Ha utána úszna, hiába keresné.


Lerogyott a földre és keresztet vetett,
Könnyező szemekkel bámulá az eget.
Átkozta is magát, miért vált ilyenné,
Angliában sokra, s még többre vihetné.

De ő gonosszá lett, ez a büntetése,
Gondviselés tette, biztos föltevése.
Most már bánhat mindent, nem maradt semmije,
Élete folyamán nem tört meg ennyire.

Egyedül éldegél, tengeti napjait,
Míg majd a szél fújja keserű hamvait.
Nem bántja a sziget, szereti, ki túsz ott,
Bármennyire bánja, e hajó elúszott.

Készítette: Deli Mandula 7.a
Megjelent: 2021.02.13.

Mesék másképpen

Kedves Tedi-Olvasók! 

Döntsétek el ti, hogy mennyire sikerült az 5. céseknek belebújniuk a különböző meseszereplők bőrébe. Íme az öt mese(részlet):

Tündérszép Ilona és Árgyélus
(A sánta farkas szemszögéből)

Egy Árgyélus nevű királyfinak kellett segítenem, aki Tündérszép Ilonáról érdeklődött. Én tudtam, hol lakik, úgyhogy felkaptam a hátamra, és elindultam vele. Száz meg száz esztendeig mentünk, majd letettem őt, és így szóltam:
- Már én tovább nem vihetlek, oda most már magad is eltalálsz, hisz nincs már messzire, csak száz esztendőt kell menned.
Ezek után visszasántikáltam az állatkirályhoz.
Remélem, a királyfi elérte a célját!

Készítette: Helmle Balázs 5.c

Fehérlófia

(a legidősebb királykisasszony)

Hirtelen kopogtak az ajtón.
- Vajon ki lehet az? Az én uram sosem kopog - gondoltam.
- Na, mindegy, azért csak kinyitom.

Mikor ezt megtettem, akkora sokk ért, hogy úgy éreztem, menten elájulok. Az ajtóban egy gyönyörű ifjú állt. Remegő szájjal kérdeztem:
- Mit keresel itt, felvilági ember, ahol még a madár se jár?
- Biz én - mondotta az ifjú - egy ördögöt kergettem.

A válaszon úgy meglepődtem, hogy a legfontosabb dolgot el is felejtettem mondani, hogy az én uram a háromfejű sárkány, és ha hazajön, nagyon elveri az ifjút. Mikor eszembe jutott, már késő volt.
- Jaj, királyfi, szaladj innen! Fuss, ahogy csak a lábad bírja, mert az én uram, a háromfejű sárkány, és ha hazaér, széjjel fog tépni! - de már jött is a sárkány...

Készítette: Üveges Regina 5.c

Fehérlófia

(a Fehér ló)

Az Óperenciás-tengeren túl élek. Egyszer született egy fiam. Hét esztendeig szoptattam. Akkor azt mondtam neki:
- Látod, fiam, azt a nagy fát?
- Látom - válaszolta.
- Eredj annak a tetejébe, húzd le a kérgét!
A fiam meg akarta próbálni, de nem tudta megtenni. Ezért még hét esztendeig szoptattam. Majd, amikor eljött az ideje, újra felküldtem egy magasabb fára, hogy húzza le a kérgét. Ekkor sikerrel járt.
- No, fiam, már látom, elég erős vagy.
Ezzel útjára bocsátottam abban a tudatban, hogy derék ifjút faragtam belőle. Majd lefeküdtem, és jobblétre szenderültem.

Készítette: Turjánszky Mirtill 5.c 

Fehérlófia

(a legfiatalabb királykisasszony)

Egy aranymezővel, aranyerdővel körülvett várban éltem az alvilágban, amit egy 12 fejű sárkány őrzött.
Egy napon betoppant a várba egy daliás ifjú.
- Ki vagy, és mit keresel itt? - kérdeztem meglepődve.
- Fehérlófia vagyok, és téged jöttelek megszabadítani - válaszolta a dalia.

Hamarosan megérkezett a sárkány, aki rögtön végezni akart Fehérlófiával. De Fehérlófia ügyesebb volt, és hosszas viaskodás után legyőzte a sárkányt. Nagyon boldog voltam. Hát még, amikor megláttam a nővéreimet! Megöleltük egymást, és együtt indultunk el a felvilágra. Én értem fel elsőként, ahol három erős emberrel találtam szemben magam.

- Ti kik vagytok? - kérdeztem meglepetten.
- Mi vagyunk Vasgyúró, Kőmorzsoló és Fanyűvő - válaszolták.

Felhúzták a két nővéremet is, de Fehérlófiát otthagyták az alvilágban. Útnak indultunk, engem Kőmorzsoló vezetett a házához, és elvett feleségül. Nagyon szomorú és boldogtalan voltam, egyre csak Fehérlófia járt az eszemben.

Egy napon aztán megjelent Fehérlófia, és elűzte Kőmorzsolót, engem és nővéreimet pedig visszavezetett apánkhoz. Nagyon megörültünk egymásnak.
Édesapám, az öreg király feleségül adott Fehérlófiához. Boldogan éltünk, míg meg nem haltunk.

Készítette: Szauer Zsófia 5.c

Fehérlófia

(Fanyűvő szemszögéből)

Egyszer az erdőben találkoztam Fehérlófiával, és szerettem volna összemérni vele az erőmet. Megbirkóztunk, de egy mozdulattal rögtön földhöz is vágott. Ez után felajánlottam neki, hogy álljunk össze, és együtt folytassuk utunkat.
Így találkoztunk Kőmorzsolóval és Vasgyúróval. Ők is megbirkóztak Fehérlófiával, de ők is alulmaradtak a küzdelemben, majd mindketten csatlakoztak hozzánk. Letelepedtünk egy kunyhóban. Míg ők vadásztak, nekiláttam kását főzni. Egyszer csak megjelent Hétszűnyű Kapanyányimonyók azzal, hogy kéri a kását, vagy különben a hátamon fogja megenni. Úgy megijedtem, hogy rögvest odaadtam neki a bográcsot. A társaim dühösek voltak, és megvertek, mert nem volt ennivaló. Szégyelltem bevallani, hogy miért nincs vacsora. Következő két nap ugyanígy jártak a társaim is. Negyednap Fehérlófia maradt otthon kását főzni, aki azt megvédte Hétszűnyű Kapanyányimonyóktól, és egy fához kötözte. Ám a manó megszökött a másvilágba. Segítettünk Fehérlófiának leereszkedni, hogy utánamenjen, és vártunk. Egyszer csak három királykisasszonyt küldött fel, akikre mi szemet vetettünk, ezért Fehérlófiának már nem engedtük vissza a kosarat, hogy ne tudjon feljönni.

Amikor meghallottam, hogy Fehérlófia visszatért, és megölte Vasgyúrót, ijedtemben én is meghaltam.

Készítette: Barborják Nóra 5.c

Megjelent: 2021. január 8.
Magyartanáruk: Verpelétiné Tóth Erzsébet


A szabadság

Szabadság. Mindenki ismeri a fogalmat, de ha megkérdeznének akárkit is az iskolánkból, vagy akár azon kívül, nem biztos, hogy tudnák a választ. Úgy döntöttem kicsit foglalkozom a témával, és tudásom szerint megpróbálom kifejteni.

A szabadság az ember jogainak része, bár nem mindenki élvezheti ki. Sokan nem is tudják, hogy egy emberi jog szabadnak lenni. Vannak, akiket elzárnak tőle. Ezek közül az emberek közül vannak, akiknek sikerül kiszabadulni a szolgaságból, bár ez nagyon ritka. Az esetek nagy részében elbuknak ebben, de maradjunk pozitívak. Ha valaki talál utat arra, hogy kijusson ebből a mókuskerékből, a rabságból, akkor megérzi, milyen a nagyrészt korlátlan szabadság. Mivel mi egy szabadnak titulált országban élünk, nem kellett a szolgaságot megtapasztalni, tehát nem érezzük saját korlátlanságunkat.

Természetesen, nekem és diáktársaimnak az élete nem független a szülőktől, de legtöbben így is bele tudunk kóstolni, milyen szabadnak lenni, bár nem hisszük el. Amikor a szülők elzavarnak tanulni, az nem azért van, hogy elvegyék tőled ezt a jogot, hanem hogy egy korlátot szabjanak a kötelesség és szórakozás közt, amit el kell viselni. Ha valaki teljesen szabad akar lenni, annak el kell tűrnie az ideiglenes megpróbáltatásokat, hogy aztán idejét be tudja osztani, hogy a határait maga szabja meg. Amíg a saját korlátjaidat a szülők vagy később te magad szabod meg, addig nincs baj, de nem szabad másnak átvenni életed kontrollját. Határok nélkül az ember úgy elkanászodna, mint a tűz. Mindenki akkora szabadsággal bír, amekkora felelősséget tud vállalni. A felelősséghez pedig tudás kell. Most diáktársaimhoz szólok! Ha szabadságot és korlátlan jövőt szeretnétek, ne fecséreljétek el időtöket minden mással! Ha tanultok, van esélyetek a jelenlegi kiszámíthatatlan környezetben is túlélnetek, és a tudással egy szebb jövőt tudtok kialakítani magatoknak és a következő generációnak is.

A szabadságba beletartoznak a saját gondolatok és elképzelések. Mindannyian szabadnak születünk. Kiskorunkban is megmondtuk, amit akartunk, amire gondoltunk. Idővel, sajnos, ezt el tudjuk veszíteni, bár nem kellene. Félünk, hogy mások mit gondolnak elképzeléseinkről. Mindenki fél az elutasítástól, hogy furának tartják. Biztos mindenkivel megtörtént már, hogy egy ötletét elvetették vagy kinevették. Ez ugyan nem a szabadság elvesztése, de ha nem figyelünk, mindig attól fogunk függeni, hogy embertársaink mit fognak szólni. Nem szabad hagyni, hogy ez idáig fajuljon! Ha valaki pontos választ ad arra, hogy a gondolatod miért nem tetszik neki, azt vegyed építő kritikának, azzal segíthet. Viszont, ha ok nélkül kinevetnek, csak mert nekik nem megszokott egy elképzelés vagy ötlet, akkor azzal nem kell törődni, hanem folytatni kell azt a gondolatmenetet, és értelmes emberekkel megosztani. Ne engedd tudatlan embereknek, hogy elvegyék a kreativitásod és szabadságod, ezt vésd az eszedbe!

Tehát mi a szabadság? A szabadság egy emberi jog, amivel mindenki rendelkezik születésétől kezdve. Egy olyan dolog, amit neked kell kiharcolnod magadnak kitartó munkával és tanulással. Nem engedheted más embereknek, hogy megfosszanak ettől a jogodtól. A saját szabadságod tőled függ.

A cikket írta: Borbély Sofia 8.b
Megjelent: 2020. november 14.






2019/20. tanév

  • Lúdas Matyi: Első levonás - a 6.c szemével
  • Füvészkert ihlette rajzok - videó - az 5.a osztályosok alkotásai
  • Pál utcai fiúk: interjú a szimpatikus szereplőkkel - Sekanovic Vera 5.c
  • Ruházatok a 20. század elején és A Pál utcai fiúkban - Hetes Júlia 5.a

  • Kötelező olvasmányok más véggel:

  • Bradley, az osztály réme - folytatás - Deli Mandula
  • Egri csillagok - alternatív befejezés - Deli Mandula
  • Verselő alsós diákjaink - Csala Misi 2.b és Csala Marci 1.b
  • Iskolai feladatok- eredeti megoldások:
  • Interjúk a Pál utcai fiúkkal, melyben fény derül hibáikra - Sekanovic Vera 5.c
  • Kukorica a János és a tűz... - Horváth Oszkár 5.a
  • A Pusztai Hírmondó interjúja János vitézzel - Winkler Csaba 5.a
  • Pál utcai szerencse - Váczi Ádám 5.a
  • Beszélgetés Csőre Gáborral, avagy egy jókedvű délután - Deli Mandula 6.a
  • Szerelmes versek Valentin-napra - Zele-Molnár Zoé 7.b
  • Orgona expedíció a Müpában - Horváth Oszkár 5.a
  • Verselő diákjaink a 6.a-ból
  • Verselő diákjaink a 3.c és a 8.a osztályokból
  • Régi mondák új címekkel - 6.b osztály
  • Ötletek - 5.a osztály

Lúdas Matyi: Első levonás - a 6.c szemével


Készítették: A 6.c tanulói
Összegyűjtötte: Nagy Barbara - magyartanáruk
Megjelent: 2020. június 2.


Füvészkert ihlette rajzok

Készítették: az 5.a osztály tanulói
Összegyűjtötte, videóba foglalta: Oszlányi Mária 
Megjelent: 2020. június 2.


Pál utcai fiúk interjú a szimpatikus szereplőkkel

Üdvözlöm Önöket a Pál utcai Híradó e heti showjában! Ezen a héten a Pál utcai fiúk könyv szimpatikus szereplőivel fogunk megismerkedni. Most pedig vegyenek a kezükbe egy pattogatott kukoricás tálat, és vágjunk is bele!

1. Boka János


Első vendégünk a nagy vezető: Boka János!
- Kedves János Úr! Pár kérdést szeretnék Önhöz intézni.
A férfi egy mosollyal bólint, én pedig így folytatom- Sok jót hallhattunk Önről. Sok rajongót azonban foglalkoztat egy kényes kérdés. Nagy levegőt veszek, majd, ezt kérdezem:
- Mondja csak, miért hagyta Nemecseket közlegénynek, míg mindenki mást magasabb rangra emelt? Miért csak a halála napján nevezte ki kapitánynak, amikor kétszer is elment előtte a Füvészkertbe?
János Úr kissé elsápad, de marad a nyugodtság álarca mögött, és így felel:
- Tudja, a harc hevében teljesen megfeledkeztem szegény, bátor közlegénytől, és ezt mélységesen sajnálom. Egy végzetes hibát követtem el.
Elgondolkozva oldalra billenti a fejét, majd szemével int, hogy ennyi volt a mondandója.
- Miért vette vissza Gerébet? - érdeklődtem.
- Nos, elsősorban azért, mert úgy gondoltam, valóban megbánta a tettét, másrészt pedig a csatában jól jön a plusz ember.
Én is bólintok.
- Több kérdésem nincs Önhöz, köszönöm, hogy eljött. Viszontlátásra!


2. Csónakos


Mint azt nyilván tudják, Csónakos is járt egyszer a Füvészkertben, és hangos füttyszaváról vált híressé. Most eljött hozzánk, válaszolni pár kérdésünkre.

- Örülök, hogy itt van, Csónakos Úr! - biccentek a szakállas Csónakos felé. - Kezdhetünk?
- Igen.
- Először is, ha jól tudom, Ön a hangos füttyüléséről lett ismert. Kérem, hallhatnánk itt a stúdióban egyet. A férfi boldogan bólint, szemében gyermeki pajkosság csillog. Szájába veszi két ujját, és egy akkorát füttyent, hogy a stáb egyik tagja ijedtében majdnem elejti a kamerát. (Aki élőben nézi az adást, az hallhatta.)
Megtapsolom, majd egy kérdést intézek hozzá.
- Ha jól tudom, Ön is benne volt abban az akcióban, amikor hárman behatoltak a Füvészkertbe. Boka János, Nemecsek és Ön, nemde?
- Igen - bólint bizonytalanul a hajdani Pál utcai.
- Önt otthagyták a csónak mellett, Boka utasítására, amikor megérkeztek a vörösingesek szigetére, igaz?
- Igen - biccent Csónakos.
- Mondja csak, milyen érzések kavarogtak Önben, mikor Boka inkább az akkor még gyáva és ügyetlen Nemecseket vitte magával?
- Nem mondom, dühös voltam az elnökre, és ekkor nem tudtam valóban megérteni, Nemecsek miért jobb nálam. Csak az tartotta bennem a lelket, hogy tudtam, ha veszély van, füttyenthetek egy hatalmasat. De végül is valakinek vigyáznia kellett a csónakra, és az én nevem Csónakos - motyogta kissé elkeseredetten, és megpödörte kecskeszakállát.
- A nagy csata után mit érzett? Még mindig dühös volt Bokára? - érdeklődtem.
- Már nem - rázta a fejét az Úr. - És, ha megbocsátanak, dolgom van -azzal döngő léptekkel távozott a helyiségből.
Azt sosem tudjuk meg, vajon valóban dolga akadt, vagy csak minket akart lerázni.

3. Rácz Tanár Úr


Most pedig vendégünk a szigorú, ám igazságos Rácz tanár Úr! Aki a Pál utcaiakat is tanította annak idején.
- Jó napot Uram! -köszönök a 70-es éveiben járó szigorú tekintetű Úrnak.
- Jó napot Önnek is biccent és leül.
Én pedig kihasználva a csöndet bele is kezdek.
- Uram! Mondja, miért volt tilos az iskolában egyletet működtetni?
- Azért, mert az iskola tanulásra van, nem pedig holmi egyletek alakítására. Lehet, hogy máshol ez nem tilos, de az máshol van - mondja. Hangjában felfedezni vélem a tanári szigor hangját.
- Ez nyilván helyénvaló. De azért szeretném megkérdezni, hogy miért kobozta el a gittet? Nem lett volna elég, ha egyszerűen megmondja, hogy fejezzék be, és ha ez mégsem válna be, csak akkor kobozná el?
- Nos, nem tetszett, hogy ablaküvegekből lopkodják a gittet, mert lopni bűn - mondta a férfi monoton hangon. - Úgy látom, maga nem igazán érti az alapvető szabályokat sem - folytatta - ezért nem óhajtok tovább ebben a felettébb értelmetlen és időpazarló beszélgetésben részt venni. Azzal méltóságteljesen kilépett a stúdióból. Az ajtó még pár másodperc múlva is rázkódott, mivel Rácz Úr egy erőteljes mozdulattal becsapta.
Nyilván kissé megviselte az idegeit az iskola és a sok gyerek - jut eszembe később.
Sajnos Nemecsek Urat nem tudjuk kérdezni.

További kellemes napot és sok szerencsét kívánok Önöknek! Remélem élvezték! A viszontlátásra!

Készítette: Sekanovic Vera 5.c
Magyartanára: Kollár Adrien
Megjelent: 2020. május 30.


Ruházatok a 20. század elején és A Pál utcai fiúkban

Készítette: Hetes Júlia 5.a
Magyartanára: Oszlányi Mária
Megjelent: 2020. május 27.

Bradley, az osztály réme
Folytatás

A szobának fala bár mesélni tudna,
Életünk előttünk oda-vissza futna.
Bradley szobájának fala elhallgatott,
A fiú élete rajta nyomot hagyott.

Egy év az sok idő, főleg ötször véve,
De hogy telt Bradleynek az elmúlt öt éve?
Barátokra lelt vagy újra magányos?
Retteg-e még tőle az egész nagy város?

Nem tudjuk meg soha. Hogy miért, egyszerű.
Elköltözésük már régen tervszerű.
A tervekből tett lett, elköltöztek messze,
Hagyták a fiuknak, szobáját ő fesse.

Új lakás, új élet. Mondogatták Neki.
Reggel hét óra van, jobb, ha lábát szedi.
Kinyit az iskola, hamar el fog késni,
Siessen csak gyorsan, ezt szeretnék kérni.

Ment hát tovább-tovább, lassan megérkezett,
Keresett magának középen egy helyet.
Levetkezte már zárkózott énjét,
Elhagyta magából rossz modora tényét.

Melléült valaki, nem mondott egy nevet,
Helyette Bradleyvel rázott inkább kezet.
,,- Milyen udvarias!''- kis Bradley csak ámult,
Meresztette szemét, amíg el nem ájult.

Az egész osztály olyan, mint Bradley padtársa.
Illedelmesen néz, egyenes tartása.
- Királyi tanoda!- örvendezett egyre.
- Nem számított soha ily isteni kegyre.

Teltek-múltak napok, nem ismert még senkit,
Sosem unatkozott életében ennyit.
Kellet Neked, Bradley, királyi tanoda!
Nem lehetsz te király, legföljebb katona!

------------
Magába fojtotta minden nagy bánatát,
Nem volt soha boldog, magát nem vágja át.
Egyelőre úgy tett, mintha vidám lenne,
Senki sem tudta, mi játszódik benne.

Hiányzott Carla, Jeff, a házuk, minden.
Érezte magában, mennie kell innen.
Felkerekedett hát, országnak, világnak,
Keletnek, északnak, az összes iránynak.

Szülei keresték, már kétségbe esve,
Járták az utcákat, kisfiuk keresve.
Fájt Nekik, hogy Bradley nem él már velük,
Folyton csak tördelték mind a két kezük.

Most már nagyon bánták, nem adtak szavára,
Visszagondoltak a festetlen szobára.
De mit gondolt Bradley, a kis szökevény,
Az ő története csupa szövevény.

Nem tudta, mit tegyen, útja hol vezessen,
Éjszakai szállást ő merre keressen?
Hová fusson hát? A hídhoz vagy házhoz?
Be fogják fogadni? Esély egy a százhoz.

Végül egy bokorban lelt menedékre,
Lépett kis tüskére, szám szerint hétre.
Elaludt hamarost, nem kellett várnia,
Hajnal ébresztette egy madár ária.

Még valami más is, vállrázogatás,
Fülébe csaholó kutyaugatás.
- Bradley, te vagy az?- hallott egy hangot,
Fejébe zúduló csengő harangot.

Ismerős volt Neki, de nem, az nem lehet!
Sok nő él világon, egész lányrengeteg!
Miért lenne Coleen az, és Nyuszi kutyája,
Ők vannak hát itt? Hogy jöttek utána?

Valóban Coleen volt, megörült Neki,
Azt nem értette, szökést miért teszi?
Elmondta hát Nekik búja okait,
Megsértett szívének fájó nyomait.


------------

Coleen szólt Bradleynek, költözzön csak haza,
Többi az ő gondja, remek lesz általa.
Bradley furcsállkodott, ám belement mégis,
"- Mások bíznak benne, bízok most már én is."

Ekképp gondolkodott, s hazatért hamar,
Amint meglátták, volt is nagy hangzavar.
Ölelgették, s csókot hintettek fejére,
Gondoltak kalandra, mint egy rossz mesére.

Boldog volt a család, oh, igaz szeretet,
Néztek az ablakon egy csoport gyereket.
Bradley volt osztálya, élükön Carla,
A fiú kirohant, máris lendült karja.

Csöpögős vidámság, akár egy álomban,
Ám Bradley felébredt ekkor az árokban.
Tényleg csak álom volt! Képzelgés csupán,
De Bradley elhitte, tátogott sután.

Felhők fölött élt, bár csak néhány percre,
Álmodni tudni kell, szükségünk van erre.
Sajnos felébredünk, egyszer biztosan.
Szép álomvilágból, valóba, piszkosan.

------------

"Igaz, a valót már nem sokan szeretik,
De ki álmokból rak várat, az hamar elesik."


Készítette: Deli Mandula 6.a
Magyartanára: Turi Alexandra
Megjelent: 2020. május 27.


EGRI CSILLAGOK
alternatív befejezés

1.

A törökök ágyúztak naphosszat és éjjel,
Falaink áztatták feketedett vérrel.
A pasák vezették népüket a hadba,
Sűrű özönlésük csak nem maradt abba.

A mieink fáradtak, éhesek voltak
Nappal harcoltak, éjszaka vakoltak.
A török sokaság ömlött rájuk egyre,
Többük felfutott a Királyszéke-hegyre.

- Lehetnénk elszántak hősies vitézek! -
hajtogatta Dobó, de már nem igézett.
Bátortalan maradt harci népünk fele,
Kardjukat letették, most már Isten vele!

Kesergett Gergely is, rengeteget.
Nézte könnyes szemmel a fergeteget.
Hazavágyott ő is kis családjához,
Szép feleségéhez, fiacskájához.

Elmondta Dobónak, mit is szeretne:
Katonaság helyett új munkát keresne.
István dühbe gurult, arca eltorzult,
Szeme csak aprót, remegve mozdult.

- Épp te mennél el - vetette oda,
- Ki nem eresztelek én téged soha! -
Mondotta és majdnem feldöntött egy széket,
Kis híján leverte az ólomlegénykéket.

Gergely ezt nem tűrte, árulást szervezett,
Gyorsan megalakult a cselszövő szervezet.
Mekcsey, Sárközi és persze Gergő,
Fiunk nem sejtette, hogy neje tekergő.

Eközben lent, a vakondok között,
Jumurdzsék és Éva épp alkut kötött.
Nő megkapta fiát, férfi talizmánját,
Suttogta Allahnak dicsérő imáját.


Az egyezség éppen a vár alatt köttetett,
Ott nyitott Éva kis fegyverüzletet.
Katonák jártak le oda a várból,
Kicsiny pultjához, mit épített sárból.

Éva egyet mondott: - Gergely meg ne tudja!
Ha mégis, bár nő, képes balhorogra.
Erre berezelt még Mekcsey is nagyon,
Nem akarta, hogy épp Éva üsse agyon.

Évica része volt a gyilkoló csoportnak,
Ezért Jancsikának kis kardot kotortak.
Készültek Dobónak megtámadására,
Késztetik majd a vár feladására.


2.

A török táborban (beszéljünk most róla)
Dínom-dánom, zene; szólt az oszmán nóta.
A pasák is mulattak, hejj gondtalanok!
Elméletben nyertek, igazat adok.

Csak egyetlen török volt, ki sátrában gubbasztott,
Komor nézésével nevetést pukkasztott.
Cimborái kérdik: - Mit ülsz bánatosan?
Miért nem mulatsz velünk, olyan Hajvánosan?

Ki más lett volna?! Hajvánunk bizám!
Nála a jókedv nem ment át szitán.
Mi volt a baja? Na, mi lehetett?
Talán elrabolt egy magyar gyereket?

Á, nem. Miért is tette volna?
Mindenki tudja, az Jumurdzsák dolga.
Más tette hát, beszédet hallgatott.
Nem ám olyan kis tábori maszlagot!

Beszélgetést mi a lyukban zajlott.
Sajnos ő abból igen sokat hallott.
A magyar ármányt onnantól sejtette.
De hogy ki ellen, azt elfelejtette.

Most rágódott azon, hogy talán ellenük?
S ezek után maradt-e még elég fegyverük?
Figyelmeztethetné főnökét, Bétist,
De ha mást hallott, mi lesz akkor mégis?

Ha magyar magyar ellen cseleket szövött,
A török levesbe tán nem is köpött.
Bétis kiteszi őt Eger vára alatt,
Hol a hun vitéz oszmán fejet arat.

Titokban tartja, így határozott.
De a józan esze már mást károgott.
- Mondd el, Hajván! Mondd el! - súgta
Ekkor tért hősünk a helytelen útra.


3.

Október 31., a gyilkosság napja.
Dobó a várat máshogy fel nem adja.
Reggel pontban hatkor mind lenn gyülekeztek.
Gergely is, bár ez többet megdöbbentett.

Kiderült Éva volt, aki elárulta.
Sunyiságáért mindenki bámulta.
Mind a húsz ember, ki ebben részt vett.
A többi fent feküdt, jó bortól volt részeg.

Éva itatta még hajnaltájt velük,
A finom egri bortól megpihent a belük.
Megtapsolták tettéért a bátor hölgyet,
Majd elindultak bevenni a völgyet.

Sok ittas katona nem ellenkezett,
Szétálló szemekkel nyújtott jobb kezet.
Kacagva vonultak fel-fel a várba,
Belefulladhatnánk az erős ember árba.

Bent az udvaron sem volt senki józan,
Hevertek, aludtak középen egy stószban.
Könnyen átlépdeltek Gergelyék rajtuk,
Még nem használták fémből ácsolt kardjuk.

Dobó szobájában feküdt elnyújtózva,
Lábait tette egy igen furcsa pózba.
Gergely már szúrt volna, de abban a percben
Sikoltozás támadt lent a kis Várkertben.

Szempillantás múlva egy ágyúgolyó csapott
Be a kis ablakon. Élőt ott nem hagyott.
A török sereg azért ágyúzott már,
Mert mondott valamit a jó öreg Hajván.

Meghalt a cselszövő, meghalt az áldozat.
Szóval a gyilkosság tényleg sikert arat?
Nem kapunk választ, míg világ a világ.
Eltemetett eset, száradt kis virág.


4.

A törökök ezután könnyűszerrel győztek,
Pedig az asszonyok forró levest főztek.
Hajván lett Egernek dicső pasája.
Végre volt városa, székhelye sajátja.

Eltűntek az égről a gyönyörű csillagok,
Csak a Hold maradt, melyet Allah adott.
Sötét volt az éjjel Eger városában,
Kihunyt a csillagunk hosszú ostromában.

Készítette: Deli Mandula 6.a
Magyartanára: Turi Alexandra
Megjelent: 2020. május 27.


Május 18. - Növények világnapja

Növényfelismerés-kvíz


Felismered a képen található hazai növényeket? 

Próbáld ki a Növényfelismerés-kvíz segítségével!

Szeptemberben a legügyesebb kitöltőket kis meglepetéssel várjuk a könyvtárban!

TEDI csapata

Megjelent: 2020. május 18.
Készítette: Marcsi néni és Bea néni
Forrás: Mozaik Tankönyvkiadó online




Legifjabb verselő diákjaink, akiket a karantén megihletett:

Rettenetes! Lett egy rendelet...

Rettenetes! Lett egy rendelet,
E gyermek nem mehet e helyre,
melyen szeretve lett nevelve.
De nem, nem kesereg, helyette
e-verselget, remekel neked.
Megtesz eleget, ez nem teher.
Kellemesen tenget perceket.
Lecke lett e gyermek kedvence,
szeretve, epedve emleget
benneteket, de rendszeresen!
Ajaj, hatalmas nagy a baj.
Sarjak akarva, akaratlan
csak a lakban maradhatnak.
Az alapzaj gyakrabban magas
Apa, anya haja a magasban...
A zaj abbamarad, halk szavak hallatszanak:
Ravasz fadarabbal a mancsban
csakhamar lapra szavakat rak
Vagy a rajzzal halad kacagva.
Dalra fakad: Azta, az balalajka?
Lankadatlan halad a tananyagban
Baj csak az: vacak a kalamajka.
Hiányzik az iskola!"

Alkotók: Csala Misi 2.b és Csala Marci 1.b és családja
Készült: a 2020-as karantén idején
Megjelent: 2020.04.30.



Iskolai feladatok - eredeti megoldások

Interjúk a Pál utcai fiúkkal, melyben fény derül hibáikra


1. Barabás
Kedves Barabás úr!
- Kérem, mesélje el, miért nem bízott meg Nemecsekben, amikor Boka őt választotta hadsegédnek?
Barabás úr erre krákog egyet, majd így felel:
- Nos, azért, mert Nemecsek, akkoriban még nem volt kapitány, csupán a grund egyedüli közlegénye. A közlegényeket pedig nem szokás a csatában ilyen magas beosztásra tenni.
- Azonban ÖNÖK nem választották ki magasabb tisztre, pedig akkor már behatolt kétszer is a Füvészkertbe, ami igen nagy bátorságra vall.
Erre az interjúalany megbotránkozva hümmög. Végül azt feleli, hogy:
- Jobb később, mint soha.
- Rendben. Köszönöm, hogy eljött és szívesen várjuk máskor is.

2. Áts Feri
- Tisztelt Áts Úr!
Kérem, mondja el nekünk, miért ellenszenveskedett ennyire a Pál utcaiakkal.
- Azért, mert nekem mindenáron labdaterület kellett. Olyan, mint a grund. Azonban a legyőzésükre túl kevés lettem volna egymagam, ezért gyűjtöttem magam köré embereket.
- Meg is kérhette volna őket, hogy Ön is játszhasson a grundon. A Pál utcaiak nem a gonoszságukról voltak ismertek.
Áts Ferenc egy pillanatra, de tényleg csak egy pillanatra elbizonytalanodik, majd lehorgasztott fejjel felel:
- Nem akartam megszégyeníteni magamat, mivel mindenhol úgy ismertek, mint a verekedős, gonosz és rettenthetetlen Áts Ferenc. Ha pedig megkértem volna a Pál utcaiakat, azzal pletykálkodás tárgyává váltam volna.
- Bocsásson meg, de az első kettő tulajdonság eléggé rossz. Ha szabad mondanom, nyilván lennének olyanok, akik az illemtudása miatt csúfolták volna, de olyan is - és megjegyzem, ezek lennének többségben -, akik örültek volna, hogy jó útra tért.
- Erről nem szeretnék nyilatkozni! - mondja erre nem túl illedelmesen Áts Úr, azzal kiviharzik a stúdióból.

3. Geréb
Üdvözlöm Geréb úr!
- Akkor, ha beleegyezik, vágjunk is bele!
Az uraság egyetértően bólint.
- Szeretném megkérdezni, hogy annak idején, miért állt át a vörösingesek csapatához.
Geréb köhint, majd így válaszol:
- Mert szeretem, ha nagyra tartanak, és úgy képzeltem, az ellenségnél jobban megteszik ezt, mint a Pál utcaiaknál.
- Rendben. Azonban, akkor miért nem kérte meg arra Boka Urat, hogy a Pál utcaiaknál is így legyen?
- Azért, mert féltem, hogy ő el fog utasítani, hiszen szerinte ezt csakis Nemecseknek szabadna kérnie.
- Amiben valószínűleg igaza is lett volna. Azonban szerintem Ön azért nem kérte volna meg erre Bokát, mert tudta, hogy igaza lett volna, és nem akarta ezt bevallani magának.
Erre a szemben ülő interjú alany idegességében beletúr a hajába, majd ezt mondja.
- Valóban. Továbbá, azért is akartam az ellenséghez tartozni, mert idegesített az elnök túlságos nyugodtsága. Jobban tetszett Áts Feri temperamentumos stílusa.
- Csakis ezért képes lett volna átállni a rossz oldalra? -csóválom a fejem.
A szemben ülő görnyedt háttal néz maga elé, és többet egy kérdésemre sem hajlandó reagálni.

Akkor el is búcsúzom Önöktől! Szebb napokat és minden jót kívánok Önöknek! Tanuljanak az itt hallott alanyok hibáiból! A viszontlátásra!

Készítette: Sekanovic Vera 5.c
Magyartanára: Kollár Adrien
Megjelent: 2020. május 2.


Kukorica a János és a tűz...

János vitézt egy bátor, lelkiismeretes, okos és néha meggondolatlan embernek ismertem meg, de a legfontosabb tulajdonsága mégis a tűzhöz való viszonya.

Már a történet elején megtudjuk, hogy
"Tüzesen süt le a nyári nap sugára ..."
és
"Szerelem tüze ég fiatal szívében ..."
Aztán azt mondja Iluska mostohájának, hogy
"Ha nem akarja, hogy felgyújtsam a házát,
Meg ne illesse kend ezt a szegény árvát."
Később a boszorkányok seprűivel is elbánik:
"Sötétség országa kiderült végképpen,
Örökös homálynak napfény lett helyében,
János vitéz pedig rakatott nagy tüzet,
A tűz minden seprőt hamuvá égetett."
És még felgyújtotta a rablók tanyáját is.
A mű legvégén pedig:
"... Iluskáját a vízből kihozta,
S rég szomjas ajakán égett első csókja"
Ezek mellett voltak más tulajdonságai is.
Például a történetben sokszor viselkedik bátran. Amikor meg kell menteni a francia király lányát, nem gondolkodik, hanem azonnal a török lovas után ered. Okos, mikor fejbe dobja az óriást a kővel, vagy amikor a rablóknak azt mondja, hogy: "Cimborátok vagyok, itt a kezem rája! Rút életemnek ez a legszebb órája." vagyis becsapja őket. Lelkiismeretesen viselkedett, mikor nem vitte el a rablott pénzt mielőtt rágyújtotta az alvó emberekre a házat. A történet végén nem állt le hadakozni a sárkánnyal, hanem beugrott a szájába, és úgy végzett vele. Ebből is látszik, hogy gyorsan tudott dönteni, és nem mindig erőből oldotta meg a feladatokat.
Hasonló helyzetben én valószínűleg máshogy tennék, de ami biztos az az, hogy rendesen vigyáznék a birkákra, ha ez lenne a feladatom, de ez a történet szempontjából nagy baj lenne, hiszen akkor ki gyújtaná rá az alvó zsiványokra a házat?

Készítette: Horváth Oszkár 5.a
Magyartanára: Oszlányi Mária
Megjelent: 2020. május 2.

A Pusztai Hírmondó interjúja János vitézzel

Kedves Olvasóink, örömmel adjuk hírül, hogy sok évnyi próbálkozás után végre sikerült interjút készítenünk a híres-neves törökverő János vitézzel, Tündérország igazságos királyával, aki ;jelenleg csodaszép feleségével, Iluskával él a mindenki által irigyelt, varázslatos Tündérországban. Beszélgetésünk előtt volt szerencsém pár szót váltani Jánossal, akit régen Kukorica Jancsinak hívtak. Szerintem nincs nála kedvesebb és bátrabb ember kerek e világon.
- Kedves János vitéz! Legtöbb olvasónk számára ismeretlen a Te múltad. Mesélnél erről nekünk kicsit?
- Üdvözlöm az olvasókat. Tudom, hogy nehéz volt elérniük engem az utóbbi időben, de nagyon sok dolgom akadt a tündérek életének kormányzásával, és a zöld legelőkön való heverészéssel - mondja, és kacsint egyet.
- Nem szívesen gondolok vissza a gyerekkoromra, hiszen árvaként elég sokat szenvedtem, ezért is gyulladtam szerelemre Iluska iránt, hiszen ő is árva leány volt. Osztoztunk a közös sorsban.
- Mi késztetett arra, hogy elhagyd otthonodat?
- Sajnos egyik alkalommal elhagytam a nyájam felét, tudniillik én juhászbojtárként szorgoskodtam. A gazdám érthető okokból nem örült ennek a hírnek, és vasvillával jogosan elzavart. Ekkor indultam világgá először.
- Miért álltál be a híres magyar huszárok közé? Ez az olvasókat felettébb érdekli, hiszen a hősök mindig népszerűek.
- A pusztában gyalogolva megjelent előttem egy lélegzetállító huszárcsapat, és egyszerűen azt éreztem, hogy ott a helyem közöttük. Világot kellett látnom, és kalandokat szereznem. Ezzel el tudtam feledtetni a szomorúságomat, amiért el kellett hagynom az én drága, szerelmetes Iluskámat.
- Úgy tudjuk a huszárcsapattal sokfelé megfordultál különböző világokban. Olyan helyeken is jártál, ahol emberfia még nem. Izgalmas és félelmetes is lehetett ez.
- Bizony, jártam messzi országokban és mesebeli lények otthonában is. Sokszor kerültem félelmetes és veszélyes helyzetekbe, de sosem féltem igazán, hiszen nem volt mit veszítenem.
- Ha jól értesültünk, a francia király hívására érkeztél Franciaországba, hogy legyőzd a gonosz törököket. Mesélnél a harcokról és a végső győzelemről?
- Mikor megérkeztünk Franciahonba, egyre jobban feldühített a török sereg, mivel láttam, micsoda pusztítást végeztek, amerre csak jártak. Az emberek szenvedtek miattuk, és én ezt nem nézhettem tétlenül.
Ebben a percben egy szőke kisfiú ugrik az asztalunkhoz a kávézóban, ahol ülünk, és autogramot kér a híres vitéztől. János először elpirul a kérés hallatán, de aztán mosolyogva adja át az aláírását a kis rajongónak.
- Úgy látom, még nem teljesen szoktad meg a hírnevet?
- Igen, még meglepetésként ér az ismertség.
- Hogyan harcoltál a vad, lófarkas törökökkel?
- Hiába voltak ezernyien, rájuk rontottunk a lovainkkal, és szét kaszaboltuk őket, ahogyan azt kell! Különösen a hordóhasú basát nem akartam szökni hagyni, neki is meg kellett lakolnia.
- A győzelem után miért nem fogadtad el a francia királylány kezét?
- Habár gyönyörű volt a hercegnő, az én szívemben csak Iluska galambom számára volt hely, még ha több ezer kilométernyire is volt akkor ő tőlem.
János szeme sarkában ekkor megjelent egy könnycsepp. Jelezte, hogy vége az interjúnak, és zsebéből elővett egy aranyszálakkal átszőtt csodálatos zsebkendőt, majd elfordulva megtörölte a szemét.
János a beszélgetés után felajánlotta, hogy 100 árva gyereket befogad Tündérországba.
Aki többet szeretne tudni János vitéz életéről és kalandjairól, annak érdemes megnéznie Jankovics Marcell animációs mesefilmjét János vitéz címmel János vitéz ajánlásával.


Készítette: Winkler Csaba 5.a
Magyartanára: Oszlányi Mária
Megjelent: 2020. május 2.


Váczi Ádám 5.a-s most úgy tett, mint Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány című regényében Jóhegyi Laci a 4.d-ből. A saját képzelete alapján átírt A Pál utcai fiúk című regényből egy részt. Persze, csakis vidámabbra vagyis inkább szerencsésre.

A Pál utcai szerencse

Szomorúan cammogtak iskola után a fiúk. Boka elmondta nekik a hírt, hogy a grundra ház épül.
- Disznóság! - mondta Barabás.
- Ez ellen tenni kell! - értett vele egyet Kolnay.
- Nem tudunk mit csinálni, Papuskám! - csillapította őket Csónakos.
- Min vagytok így felháborodva, kedveskéim? - kérdezte egy idős néni.
- Azon legfeljebb a polgármester tud segíteni! - vetette oda Csele.
- A fiam a polgármester! - mondta a néni,
A fiúk meglepetten néztek hátra.
- velem jöhettek! - válaszolt az idős hölgy a fiúk ki nem mondott kérdésére.
A polgármesternél a fiúk mindent elmondtak, még Nemecsek halálát is. A polgármester pedig nem engedélyezte az építkezést, és így megmaradt a grund.

Készítette: Váczi Ádám 5.a
Magyartanára: Oszlányi Mária
Megjelent: 2020. május 4.



Beszélgetés Csőre Gáborral, avagy egy jókedvű délután

Csőre Gábor - színész
Csőre Gábor - színész

Csőre Gábort sokféle filmből, sorozatból és színházi darabból ismerhetjük, de a legtöbbet szinkronszínészként hallhatjuk eredeti hangját. Csodával határos módon, ez a hang akár egy egész művet elő tud adni egyedül. Természetesen Arany János Toldijáról van szó.
Az osztályommal nagy lelkesedéssel színházba készültünk. Mivel nem olyan régen tanultuk a Toldit, egyértelműen ezt az előadást választottuk, és végül sikerrel járt a jegybeszerzési akció. A történet normális esetben, azzal folytatódna, hogy elmentünk, láttuk, élveztük, és meg akarjuk nézni még egyszer, de az élet nem ilyen egyszerű.
Hamarosan betiltották a száz főnél több lelket számláló belső rendezvényeket, ahogyan a színházi előadásokat is. A hír hidegzuhanyként ért mindenkit, hiszen néhány héttel a nagy nap előtt már egész osztályunk várta az eseményt.
Pár napra rá beköszöntött a távoktatás, majd az ezzel járó művészeti elhanyatlás. A színház remek lehetőség lett volna a kulturálódásra, a Toldi más látószögű megismerésére, valamint, csupán élvezetből, Csőre Gábor hangjának, játékának élő megfigyelésére. Van olyan megoldás, amivel pótolni lehet a páratlan élményt?
Elárulom, mindig van. Ebben az esetben egy nagyszerű terv fogalmazódott meg a fejemben. Mi lenne, ha meghívnám Csőre Gábort az osztálycsoportba? Végül is most, hogy nem szerepel talán lesz egy kis ideje szerény csapatunkra. Rengeteg őrlődés és érvek felsorakoztatása után, minden mindegy alapon írtam egy hosszú üzenetet Neki, melyben elmondtam helyzetünket. Nemsokára meglepően nyitottan igennel felelt, úgyhogy elkezdhettünk gondolkozni a társalgás menetén.
Szandi nénivel úgy terveztük, hogy a Toldi lesz a főbb téma, de a végén szinte a világ összes dolgáról szó esett. Először elszavalta az én Toldi alternatív befejezésemet, melyet korábban olvashattatok az újságban. Hangja és beszédstílusa a megszokott verziót tükrözte, meghintve egy jó nagy adagnyi humorral. A vers után következhetett a Toldi átbeszélése.
A művész úr érdekes párhuzamot talált a mű és a Star Wars filmek között. Szerinte az első, körülbelül négy versszak bevezető jellegű, mint a Csillagok Háborújánál a sárga betűs szöveg. Ezen kívül be tudná helyezni a Toldit egy mai történetbe, élethelyzetbe. Mindenesetre érdekfeszítő a véleménye erről.
Az elkövetkezendő háromnegyed órában számos kérdéssel bombáztuk, melyekre készséggel, teljes mértékben szókimondóan válaszolt.
Elmesélte Nekünk, hogyan jött az egyszemélyes színdarab ötlete, amely mint mondta, saját fejéből pattant ki. Toldi Miklóssal abszolút nem hasonlít a személyiségük, bár Csőre Gábornak nem éppen ellenszenves a karakter.
Megtudhattuk, hogy kifejezetten érdekli a háborús történelem és az arról szóló könyvek. Általában nem idegesíti fel magát azon, ha eltéveszt valamit a színpadon, csak belekukkant a szövegkönyvbe, és már folytatja is. A művész úr szerint a lámpaláz egészséges jelenség, és nélküle kihunyhat a színészet iránti szenvedély.
Az őszintesége és fergeteges szellemessége teszi az ország egyik kedvenc színművészévé, aki közvetlenségével azonnal elvarázsolja az embereket. A beszélgetésünk óriási megtiszteltetés volt számunkra, biztos vagyok benne, hogy örök emlék marad, amit az unokáinknak is elmesélhetünk.

A cikket írta: Deli Mandula 6.a
Magyartanára: Turi Alexandra
A kép forrása: vigszinhaz.hu
Megjelent: 2020. április 22.


Szerelmes versek Valentin-napra

Esetleg az idei Valentin-napod sem abból fog állni, hogy hajnalig a kanapén bekuckózva nézel romantikus filmeket, amin természetesen bőgsz, miközben féltékeny vagy a főhősre, aki "megtalálta élete párját", és vigasztalódásodat egy (vagy több) nutellás bödön tartalmának elfogyasztásával próbálod segíteni?
Vagy éppen csak elfelejtetted, hogy ma a "szerelem ünnepe" van?
Akkor íme néhány romantikus vers Valentin-napra, ami fokozhatja a meghitt hangulatot!

Az 1. vers Petőfi tollából származik,
melyet hitvesének, Szendrey Júliának írt

Petőfi Sándor: Szeptember végén...

Még nyílnak a völgyben a kerti virágok,
Még zöldel a nyárfa az ablak előtt,
De látod amottan a téli világot?
Már hó takará el a bérci tetőt.
Még ifju szivemben a lángsugarú nyár
S még benne virít az egész kikelet,
De íme sötét hajam őszbe vegyűl már,
A tél dere már megüté fejemet.

Elhull a virág, eliramlik az élet...
Űlj, hitvesem, űlj az ölembe ide!
Ki most fejedet kebelemre tevéd le,
Holnap nem omolsz-e sirom fölibe?
Oh mondd: ha előbb halok el, tetemimre
Könnyezve borítasz-e szemfödelet?
S rábírhat-e majdan egy ifju szerelme,
Hogy elhagyod érte az én nevemet?

Ha eldobod egykor az özvegyi fátyolt,
Fejfámra sötét lobogóul akaszd,
Én feljövök érte a síri világból
Az éj közepén, s oda leviszem azt,
Letörleni véle könyűimet érted,
Ki könnyeden elfeledéd hivedet,
S e szív sebeit bekötözni, ki téged
Még akkor is, ott is, örökre szeret!

A 2. vers  egy 1923-ban megírt mű, ami Tóth Árpádtól származik

Tóth Árpád: Esti sugárkoszorú

Előttünk már hamvassá vált az út,
És árnyak teste zuhant át a parkon,
De még finom, halk sugárkoszorút
Font hajad sötét lombjába az alkony:
Halvány, szelíd és komoly ragyogást,
Mely már alig volt fények földi mása,
S félig illattá s csenddé szűrte át
A dolgok esti lélekvándorlása.

Illattá s csenddé. Titkok illata
Fénylett hajadban s béke égi csendje,
És jó volt élni, mint ahogy soha,
S a fényt szemem beitta a szivembe:
Nem tudtam többé, hogy te vagy-e te,
Vagy áldott csipkebokor drága tested,
Melyben egy isten szállt a földre le,
S lombjából felém az ő lelke reszket?

Igézve álltam, soká, csöndesen,
És percek mentek, ezredévek jöttek -
Egyszerre csak megfogtad a kezem,
S alélt pilláim lassan felvetődtek,
És éreztem: szivembe visszatér
És zuhogó, mély zenével ered meg,
Mint zsibbadt erek útjain a vér,
A földi érzés: mennyire szeretlek!

Íme a 3. költemény, melyet a szerző szintén a kedvesének szánt

Ady Endre: Őrizem a szemed

Már vénülő kezemmel
Fogom meg a kezedet,
Már vénülő szememmel
Őrizem a szemedet.

Világok pusztulásán
Ősi vad, kit rettenet
Űz, érkeztem meg hozzád
S várok riadtan veled.

Már vénülő kezemmel
Fogom meg a kezedet,
Már vénülő szememmel
Őrizem a szemedet.

Nem tudom, miért, meddig
Maradok meg még neked,
De a kezedet fogom
S őrizem a szemedet.

Az utolsó vers a modern költészet egyik gyöngyszeme

Varró Dániel: SMS versek
sms
azt írom + most 1 smsbe
hogy beléd vagyok kedvesem esve
vágyak dobálnak partra kivetnek
billentyűzárát oldd ki szívednek

sms #2
ó künn a hó a fákra es
máris hiányzol drága S
e szív csak érted esdekel
jó lesz beszélni este tel
a hó a szív oly olvadé
csókol körülkarolva

sms #3
(a szerelem hálójában)
szívünk a gépek hálóján remeg
én Tom vagyok te Meg
bár csüggenénk a természet csecsén
én Tarzan te Jane

sms #4
itt állok én e kerge hős
kabátom vízlepergetős
a szmájli számra ráfagyott
ha nem szeretsz hát ne szeress
ez itt csak egy teszt sms
hogy nyomkodom tehát vagyok

sms #5
1 gondolat bánt engemet
kigomboljam az ingemet?
csupán ha gomb lesz 2 szemed
az én szemem pedig mit lát a luk
s magamra gombolhatlak általuk

sms #6
hogy mondjam el milyen nagyon szeretlek én ha bakker
nem áll rendelkezésre több csak 160 karakter

A verseket gyűjtötte:  Zele-Molnár Zoé 7.b
Megjelent: 2020. február 14.


Orgona expedíció a Müpában

Audiencia (találkozás és meghallgatás) a hangszerek királynőjénél

2020. január 30. csütörtök: ezen a napon délután 14:15-kor indultunk el az iskolából a Művészetek Palotájába (Müpa). Egy orgona bemutató előadásra mentünk.

Az előadás nagyon érdekes volt, például elmondták, hogy a Müpa orgonájának 300 billentyűje és közel 7000 sípja van. A legnehezebb síp majdnem 140 kg. Azon a helyen, ahol az a rengeteg síp elfér, ott elférne akár 3-4 panelház is.

Az előadás nekem tetszett, szerintem megéri legalább egyszer megnézni. A bemutató azoknak is nagyon érdekes lehet, akiktől a zene távolabb áll. A programot kicsiknek és nagyoknak egyaránt tudom ajánlani.

Jegyvásárlási lehetőség https://www.mupa.hu/

Az orgona
Az orgona
A sípok
A sípok
A sípok belülről
A sípok belülről
5.a a Müpában
5.a a Müpában, már Oszi is látható a képen
5.a a Müpában, már Oszi is látható a képen


Készítette: Horváth Oszkár 5.a
Megjelent: 2020.02.10.




Verselő diákok a 6.a-ból

Deli Mandula: A boldogság titka

Ezer kulcs közül csak egy illik a zárba,
S így lesz az ajtó végre nyitva, tárva.
De a kulcs nehezen, lassan kerül oda,
Hosszú, rögös út után, vagy talán soha.
Be kell járni sok-sok völgyet, utakat,
Találni kell életmentő, bővízű kutakat.
De a vége mindig egy lesz, akárhogyan mondod,
Akarod-e, vagy talán nem, veled jönnek gondok.
S a világ kerekének hajtását elvéted.
Szomorú lesz minden napod, a boldogság eltéved.
Tengerben fogsz fuldokolni, alig kapsz majd levegőt,
Látni fogod tán a Napot, de akkor is a lemenőt.
Vörös vízben összeesel, a felszínre nem mehetsz,
Próbálsz életben maradni, ennyit mégis megtehetsz.
De mire mész az élettel, ha rosszak a nappalok?
Szörnyen bús lesz az éjjeled, kegyetlen a hajnalod?
Millió utat választhatsz és elveszted az irányt,
Nincsen most már ki a vízből esdekelve kiránt.
Mert a kulcsod rég eltűnt, hol senki sem jár oda,
Nem kerül meg rögös úton, vagy talán soha.

Megjelent: 2020. január 30.


Toldi alternatív befejezés

Toldi György kijelentette,
Hogy Miklóst a Föld elnyelte,
Hiszen bujdosó lett
Soha nem kerül meg.

Rá egy nappal György e kijelentésének,
Budára Miklós érkezé meg.
Mikor bátyja eme hírt megtudta,
Remélte, hogy nem a királyhoz
vezet Miklós útja.

De bizony ő arra ment,
Egyenesen a várba,
Ahol már a király várta,
Így nem volt nagy a belépőjegy ára.

Rokonszenvesnek is találta,
Nem úgy, mint a bátyja,
György már sokszor hazudott neki,
Így hát gyorsan börtönbe is veti.

Ezután Miklós kapott páncélt, kardot
Amivel a cseh vitézzel viaskodhatott.
Ott maradt a várban éjszakára,
Hogy felkészüljön a csatára.

Másnap kimentek a Duna szigetére,
Hol Miklós kardját vette kezébe.
Jött is az erős cseh vitéz,
Ijesztő nagyon ahogy kinéz!
Miklósnál kard, a csehnél dárda,
Birkóztak harcoltak volt is nagy lárma!
És mikor már a cseh állt nyerésre,
A dárda döfést Toldi kivédte.

Nagyon hirtelen fordult a kocka,
Miklós a csehet vetette a porba.
Végül ellenfelét a Duna vizébe dobta,
Dárdáját is utána hajította.

A cseh a Duna vizébe belefulladt,
Nem találta már a menekülőutat.
Mulatság és lakoma kerekedett,
Mindenki nagyokat ivott és evett.

Mire másnapra Toldi anyja megérkezett,
Még mindig tartott a gyülekezet.
Teljes volt a boldogság végre,
Ezért itt a történet vége.

Írta: Jandzsó Mira 6.a

Toldi

Alternatív befejezés

1.
Miklós találkozott egy síró asszonnyal,
Ki fel-fel nyögdécselt elhaló hangokkal.
Hősünknek elmondta bánatának okát,
Toldi meg felmérte a bajának fokát.
Egy cseh vitéz pusztított szigeten,
Gyilkolt, vert és vágott igazán ridegen.
Miklós elgondolta miképp segíthetne,
A végzetes harcukra tán sort keríthetne?

2.
Toldi György Lajosnál már bepróbálkozott,
Hogyan szerezhetne egyre több birtokot.
De király azt mondta, ingyen el nem adja,
Menjen a csehvel egy kisebb párbajra.
Györgyünknek kis híján leesett az álla,
Ám legalább kicsit lehajlott a válla.

3.
Toldi Miklós nagyon várta már a reggelt,
S mikor beköszöntött, sebbel-lobbal felkelt.
Felhúzta gúnyáját, az özvegy adta neki,
Hogy majdan azt a hajnal felveheti.
Ez nem állt másból,
Szegényes ruhákból
Páncéling, dárda, csizma,
Mása nemigen volt, csak erős izma.

4.
Toldi György persze délfelé ébredett,
Átaluszta majdnem a fele pénteket.
Kapott a királytól díszes öltözetet,
És ezzel kiváltott nem kis tiszteletet.
Felvonult nagy haddal, Lajossal az élen,
Aki vele eljött, hogy egyet s mást megnézzen.

5.
Miklós egymaga indult a párbajra,
Hogy a csehet veszélyes dárdára nyársalja.
Elszánt nagy lépéssel áll meg a folyónál,
Szeme elidőzik a végtelen rónán.
Az aprócska sziget,
(Ha neve ilyen lehet)
Sűrű lombokkal bevonva,
Hej, bizony Miklósnak nem azzal lesz gondja!

6.
A bátyja peckesen a túlpartra sétál,
De a folyó igen zabos vizet kínál.
Lábujját sem meri a folyamba dugni,
Kellett volna még pár plusz óra szundi!
Hídért rimánkodik Nagy Lajos királynak,
Kinek meghűl vére, s így néz udvarára:

7.
,,Minek nekünk gyáva, rest vitéz?''
Mondja, s a mély folyóba néz.
Majd felindulásból megindul a karja,
S Györgyöt eltaszítja, ha nem is akarja.
A báty perdül nagyot, s a folyóban végzi,
Több száz katona csakis őt nézi.

8.
Miklós nemsokára hatalmas vitéz lett,
Nem volt olyan csata, amelyben elvérzett.
Mulatozott bizám eszem-iszom, dánom
Gyermeke született, lány volt mind a három.
De egyszer egy szolga szomorú hírével,
Beállított hozzá hosszú levelével.
Miklós anyjának halálhírét hozta,
Ami a kedvét inkább lelombozta.

9.
El is indult lóval az atyai házhoz,
Állapota közel volt a magas lázhoz.
Szíve facsarodék, amint körülnézett,
Nem látta már azt a nyüzsgő népet.
Kihalt a tyúkól is, csendben volt a pajta,
Csak a hűvös szél süvített át rajta.
Miklós körbejárta az egész nagybirtokot,
De örömségekre nem talált sok okot.

10.
Hát leült az öreg kútnak kávájára,
Fellépett a búbánatnak pályájára.
Nagyot sóhajtozva bámult a vén kútba,
Kövér könnyeivel semmi sem állt útba.
Szeme pillája lassacskán leragadt,
Teste lendülettel a kút mélyére szaladt.
Azóta nem látták se földön, se égen,
De híre megmaradt a világ örökében.


Írta: Deli Mandula 6.a
Megjelent: 2020. január 31.
Magyartanáruk: Turi Alexandra

Verselő diákjaink

Ha szeretsz játszani, rímeket kitalálni, és kedvet kaptál a versíráshoz, küldd el nekünk versedet!
 A verselésből idővel, tehetséggel költészet is lehet. 
Hadd legyünk szemtanúi ennek a kibontakozásnak!

Rakéta

Rakéta, rakéta,
olyan, mint egy répa.
De, nem ehető!
Majdnem repülő.
Elrepülhetsz vele a Napra és Holdra,
szinte az egész univerzumba.

Írta: Simon Pál Péter 3.c
Tanítója: Fehér Józsefné Istóczki Ildikó


Meddig?

Meddig élsz,
hogy sirasd mi elveszett?
Fáj a szerelem,
mikor elereszt?
Meddig vagy még gyerek,
ki vígan játszik,
futva egy kis hangot dalolászik?
Meddig futsz egy álom után,
mi elveszett,
a merengő éjben,
sűrű sötétben?
Élted-e már boldogan az életed,
barátkoztál már eleget?
Nevettél eleget ahhoz,
hogy vígan aludj,
a csönd és béke tengerében?
Meddig siratod,
a bánatot,
és mikor veszed észre,
hogy itt a család, a barát, és a zene?
Meddig tartod még vissza a levegőt,
mintha az lenne a lebegő erőd?
Végül meddig élsz, ki tudja?
Nem szeretnél lenni a boldogságod tudója?

Írta: Kovács Kinga 8.a


 Miért?

Miért olyan szép a tavasz?
Miért jó, ha a hajnal
Mindenre harmatot akaszt?

Miért csicsereg a madár?
Talán egy gyönyörű
Madárválaszra vár?

Miért nem jön még a gólya?
Meddig marad még
Egy másik ország lakója?

Miért olyan meleg a nyár?
Miért vár minden iskolás
A vakációra már?

Miért süt tovább a nap?
Miért telik el a nyár
Egy csettintés alatt?

Miért nem meleg a kezem?
Miért olyan múlandó
Minden nyári szerelem?

Mért ilyen hűvös az ősz?
Miért éles mindig a kés
Amit a szívembe döfsz?

Miért sárgulnak a levelek?
Miért festik az esőfelhők
Szürkére az eget?

Miért vagy ilyen rideg velem?
Talán az a terved, hogy
Idén elhagysz engem?

Miért ilyen hideg a tél?
Miért vacogtam végig
Miután eltűntél?

Miért olyan vakító a hó?
Miért tud akkora sebet
Tépni minden szó?

Miért mosolyog a hóember,
Mikor a társai a szeme
Láttára olvadnak el?

Miért rémisztő a halál?
Miért kell meghalnod ahhoz,
Hogy megnyugvást találj?

Írta: Takács Anna 8.a

Magyartanáruk: Turi Alexandra
Megjelent: 2019. november 19.


Régi mondák új címekkel


A 6. b diákjai elgondolkodtak azon, milyenek lennének a magyar mondák címei, ha mai hírként, kattintásvadász (clickbait), szenzációt sejtető internetes hivatkozások lennének.


Vajon melyik régi magyar mondát dolgozták fel?

  • Hihetetlen dolog történt! Megszületett a szarvas legendája!
  • Nőket raboltak a meótiszi mocsaraknál! Akár hiszik, akár nem, benne van a gyerekek oktatásában!
  • Két férfi betört egy nőkkel teli táborba! Soha nem fogod kitalálni, mi történt!
  • Kiderült a magyarok származása!
  • Magyar emberek látták először a csodaszarvast!
  • Váratlan fordulat! Hunor és Magyar elhagyták népünket, és üldözőbe vettek egy nőstényt!
  • Nőket raboltak el a mocsárban, az FBI tehetetlen!
  • A meótiszi mocsárban újabb állatok pusztulnak el! Halomra halnak!
  • Leányrablás történt a Meótisz mocsarainál! Borzalmas!
  • A meótiszi ámokfutó

Az ötleteket összegyűjtötte: Kollár Adrien - magyartanár

2019. október


Ötletek, hogy rávedd magad 
a kötelező olvasmányok elolvasására

Nincs kedved elolvasni a kötelező olvasmányt?

Hát akkor előbb barátkozz meg vele, 
ízlelgesd a könyvet! Készíts fotót kettőtökről! A fotó továbbgondolásához használhatsz képszerkesztőt is (PhotoShop, Gimp... Stb.). Kerüld az olvasással kapcsolatos rossz gondolataidat! Ezután következhet a könyv olvasása.
Itt van néhány remek példa az 5.a osztálytól, akiknek első közös olvasmánya Saint-Exupéry: A kis herceg című regénye.

A képeket készítették az 5.a tanulói: 

  • Bottlik Blanka
  • Horváth Oszkár
  • Horváth Oszkár
  • Jamal Dániel
  • Miklós Péter
  • Tolnai-Vajgel Emese
  • Vu Le Gia Han-Jázmin
  • Winkler Csaba

Ötlet: Oszlányi Mária - magyartanár

2019. október


2018/19. tanév cikkei:

  • Interjú Szirb György balettmesterrel - Böhönyey Eszter, Sárközi Zsófia 7.a
  • Modernizált Pál utcai fiúk - Tóth Katinka 5.c
  • Modernizált Pál utcai fiúk - Bak Natália 5.c
  • Modernizált Pál utcai fiúk  - Bánsági Boldizsár 5.c
  • Legyél Te is gyermekvasútas! - Ackermann Áron 5.c
  • Az 5.b álomházai - Gara Ákos 5.b
  • Gyermekjogok Világnapja - 5.b 
  • A kis herceg új bolygón járt - az 5.c írásai, illusztációi
  • Mesemúzeumban jártunk... - a 2.a osztály a Mesemúzeumban

Rendhagyó énekórák a Telekiben

Interjú Szirb György, balettmesterrel


Harmadik éve vesz részt a Teleki Blanka Általános Iskola az Operanagykövet-programban, melynek keretében balett-táncosok, énekesek, színpadtechnikusok, hangszeres előadók jönnek iskolánkba, és tartanak rendhagyó énekórákat. Így ismerkedtünk meg Szirb Gyuri bácsi balettmesterrel, akivel a 7. a osztály diákjai szeretetteljes kapcsolatot alakítottak ki. Iskolánk énektanára Mónika néni koordinálja évek óta az Operanagykövet-program tanóráit.

Az interjút készítette: Böhönyey Eszter, Sárközi Zsófia 7.a
Operatőr: Verpeléti Ferenc - iskolánk rendszergazdája
Készült: 2019. tavasz


A Pál utcai fiúk

Ki ne ismerné Molnár Ferenc "A Pál utcai fiúkját " ? És ki ne gondolná, hogy az 5.c-ben vannak olyan tehetséges gyerekek, akik ennek a kitűnő regénynek bizonyos oldalait átírják a modernkori lehetséges megfelelőjére? Mert bizony pont ezt tették. Ha érdekel, olvasd el!

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk 

részlet

"Háromnegyed egykor, épp abban a pillanatban, mikor a természetrajzi terem katedraasztalán hosszú és sikertelen kísérletek után végre-valahára, nagy nehezen, izgatott várakozás jutalmául a Bunsen-lámpa színtelen lángjában fellobbant egy gyönyörű, smaragdzöld csík, annak jeléül, hogy az a vegyület, melyről a tanár úr be akarta bizonyítani, hogy zöldre festi a lángot, a lángot csakugyan zöldre festette, mondom: pont háromnegyed-egykor, épp abban a diadalmas minutumban megpendült a szomszéd ház udvarán egy zongora-verkli, s ezzel minden komolyságnak vége szakadt. Az ablakok tárva-nyitva voltak a meleg márciusi napon, s a friss tavaszi szellő szárnyán berepült a muzsika a tanterembe. Valami vidám magyar nóta volt, ami a verkliből indulónak hangzott, s olyan csinnadrattásan, olyan bécsiesen pengett, hogy az egész osztály mosolyogni szeretett volna, sőt voltak, akik valóban mosolyogtak is rajta. A Bunsen-lámpában vígan lobogott a zöld csík, s ezt valahogyan még csak bámulta az első padból néhány fiú. De a többiek kinéztek az ablakon, amelyen át a szomszédos kis házak teteit lehetett látni, s a távolban, az aranyos déli napon a templomtornyot, melynek óráján a nagymutató vigasztalóan haladt a tizenkettős felé."

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk /részlet/  1907.


Modernizált Pál utcai fiúk

Háromnegyed egykor, épp abban a pillanatban, mikor a történelemterem nagy, műanyag tanáriasztalán hosszú és sikertelen kísérletek után végre- valahára, nagy nehezen, izgatott várakozás jutalmául a Windows-számítógép egyhangú zizegésében felcsattant egy erős római torokból a csatakiáltás, annak jeléül, hogy az a videó, melyről a tanárnő be akarta bizonyítani, hogy el tudja indítani, csakugyan elindult, mondom: pont háromnegyed egykor, épp abban a diadalmas minutumban megszólalt a buszmegálló közelében egy autó riasztója, s ezzel minden figyelemnek egyszeribe végeszakadt. Az ablakok tárva- nyitva voltak a napsütéses februári napon, s a friss szellő szárnyán berepült a riasztó hangja az osztályterembe. Valami nagy autóból jöhetett a hang, ami az osztályteremből is trombitaszónak hangzott, s olyan csinnadrattásan, olyan erőteljesen szólt, hogy az egész osztály mosolyogni szeretett volna rajta, sőt voltak, akik mosolyogtak is.

Írta: Tóth Katinka
Megjelent: 2019. március

Modern Pál utcai fiúk

Egy óra negyven perckor, épp abban a pillanatban, amikor az ötödik céseknek a matematikaterem padjain végre-valahára, nagy nehezen, ideges próbálkozások után kijött az eredmény, s így befejezték a röpit, melyről a tanárnő be akarta bizonyítani, hogy az utolsó öt percben is képes megíratni, mondom: pont egy óra negyven perckor, épp abban a diadalmas minutumban felhangzott a közeli pályaudvaron egy vonatsíp, s ezzel minden komolyságnak egyszeribe vége szakadt.
Az ablakok tárva-nyitva voltak a meleg márciusi napon, s a friss tavaszi szellő szárnyán berepült a vonatfütty a tanterembe. Valami vidám kis ritmus volt, egy kis bolondozás a vonat részéről, s olyan váratlanul, olyan viccesen zengett, hogy az egész osztály nevetni szeretett volna, sőt voltak, akik valóban nevettek is rajta. A tanárnő kezében vígan hevertek a dolgozatok, néhány diák lemondóan bámulta őket. De a többiek kinéztek az ablakokon, amelyen át a szomszédos panelek tetejét lehetett látni, s a távolban az aranyos déli napon a napelemmel működő köztéri órát, amelyen az idő szépen haladt a 13:45 felé (A fiúk, lányok olyan álomvilágban éltek, hogy elfelejtették azt, hogy az óra '55-ig tart). És ahogy kifigyeltek az ablakon, a vonatfüttyel együtt bejöttek más, ide nem tartozó hangok is a terembe. Tülköltek az autódudák, a panelek tövében pattogott a gumilabda, de egészen máshogy, mint amit a vonat hallatott. És izegni-mozogni kezdett az osztály. Némelyek turkálni kezdtek az iskolatáskájukban; a rendesebbek megigazították az órájukat; Boldi rápillantott a böhömnagy okosórájára, melynek igen ügyes szerkezete volt, úgyhogy sose csipogott, csak akkor, ha órán ült az ember.

Írta: Bak Natália 5. c
Megjelent: 2019. március

A Pál utcai fiúk 

Háromnegyed egykor, épp abban a másodperceben, amikor a kémiaterem tanári asztalán hosszú és sikertelen próbálkozás után végre valahára, nagy nehezen, ideges türelmetlenkedés után a monitor kék töltőképernyőjét felváltotta a színes, gyönyörű háttérkép, annak jeléül, hogy az áram, amely épp most jött vissza, színesre tudja festeni a monitort, és a monitort csakugyan színesre festette, mondom: pont háromnegyedegykor épp ebben a másodpercben megszólalt a szomszéd ház udvarán három JBL, s ezzel minden komolyságnak azonnal vége szakadt. Az ablakok tárva-nyitva voltak a meleg márciusi napon, s a friss tavaszi szellőszárnyán berepült a tuc-tuc zene a terembe. Valami angol diszkós zene egy JBL-ből hallatszott, és olyan ritmusosan szólt, hogy az egész osztály táncolni szeretett volna, sőt voltak, akik valóban táncra is perdültek. A monitoron színesen égett a háttérkép, ezt valahogy még figyelték is a stréberek. De a többiek már javában az ablakon kifelé bámultak, ahonnan a pályaudvar óráját lehetett látni, melynek mutatója vigasztalóan haladt a tízes felé.

Írta: Bánsági Boldizsár 5.c
Megjelent: 2019. március


Legyél Te is gyermekvasutas!

Készítette: Ackermann Áron 5.c 

2019. január


Az 5.b álomházai

Mikor beléptem a terembe, New York Cityben találtam magam: csodaszép házak, egyik magasabb a másiknál. Az egyik ház kertjében még vízzel (zselével) teli medence is volt. Persze, mindenkinek tetszett.

Ha majd az 5.b házait kiállítják, akkor ti is megcsodálhatjátok őket. Főleg kartonpapírból készültek ezek az ötletesen és praktikusan berendezett kertes házak. Még miniatűr ágyak, asztalok, székek és az egyik ház szobájában csillár is látható. Van, ahol a szobák falait tapéta díszíti. Egyszóval szép lett ez a város.

Ajánlom a többi osztálynak, hogy pár percre álljanak meg, és nézzék meg álomházainkat, és képzeljék magukat New York Citybe.

Az 5.b álomházai megnézhetők a suli honlapján: Álomházak 5.b


A cikket írta: Gara Ákos 5.b
A cikk megjelent: 2018. november


Gyermekjogok Világnapja

November 20-án ünnepeljük a Gyerekjogok Világnapját. 1989-ben ezen a napon írták alá az ENSZ gyermekjogi egyezményét, amely kimondja, hogy a földkerekség minden gyerekének joga van a biztonsághoz, tiszta ivóvízhez, élelmiszerhez, orvosi ellátáshoz, az egyszeri és megismételhetetlen gyerekkorhoz. Joguk van ahhoz is, hogy információt kapjanak az életüket érintő fontos kérdésekről, elmondhassák a véleményüket, mi felnőttek pedig figyeljünk rájuk. 2018-ban a gyermekjogok világnapján az UNICEF Magyarország másodjára is csatlakozik a világszervezet talán legvagányabb kampányához, a Gyerekhanghoz.

A Gyerekjogok Világnapja alkalmából a budapesti panoráma ikonikus épületei is kékbe borulnak, hogy ezzel is felhívjuk a figyelmet a gyerekek speciális jogaira.

Az 5. B osztály is csatlakozott a kezdeményezéshez, hogy kiálljon a gyerekjogokért, ezért kékbe öltözve érkezett az iskolába november 20-án.

https://unicef.hu/gyerekhang/

Mit tudsz a gyerekjogokról?  Töltsd ki az UNICEF kvízét! 



A kis herceg új bolygón járt

A mi osztályunkban, az 5. cében már évek óta írói vénával megáldott fogalmazások készülnek. Most A kis herceg című olvasmányhoz születtek, a felnőtt világot kritikus szemmel pásztázó, frappáns fogalmazások. Az illusztrációk közül a három legjobban sikerült könyvborítót választottuk ki.

Világszenzáció, világszám!!!

A kis herceg újabb bolygókat fedezett fel

Már kettő hete mást sem hallani a híradóban:
Kis hercegünk felkerekedett, és körbejárta a Tejútrendszert! 
Csak záporoznak a kérdések:
- Vajon hány új bolygó áll felfedezés alatt?
- Találtak-e új fajokat?
- Lakható-e a környezet?
Most rajtad a sor, ha érdekel, s máris újabb fontos dolgokat tudhatsz meg kis barátunkkal és a felnőttekkel kapcsolatosan.
Még van időd, rosszabb nem lehet, ha elolvasod! Nem olvastad A kis herceget, hát mégis mire vársz?

Nyitva van a könyvtár előtted, holnap első utad csakis oda vezethet!

A legfurcsább bolygó

A kis herceg barangolásai során sok furcsa helyen, sok furcsa emberrel találkozott. Egy nap azonban egy teljesen normálisnak tűnő bolygóra tévedt, ami (mint később kiderült) egyben a legfurcsább bolygó volt. Az egész bolygót selymes fű borította, volt rajta egy kunyhó, néhány gyümölcsfa. Egy kisfiú üldögélt szomorúan egy légzőnyílásokkal ellátott üvegbúra alatt.

- Jó napot! - köszönt udvariasan a kis herceg.
- Jó napot! -köszönt vissza a kisfiú.
- Miért ücsörögsz ez alatt a búra alatt?
- Mert anyukám félt, hogy elcsúszok a vizes füvön -mondta a fiú.
- Akkor miért nem dőlsz neki annak a fának? - kérdezte a kis herceg. 
- Úgy nem tudsz elcsúszni.
- De nagy esély van rá, hogy egy alma a fejemre pottyan -mondta a kisfiú.
- Vehetek egy almát? - kérdezte félénken a kis herceg.
- Persze.
- Te kérsz?
- Csak akkor, ha megpucolod.
- Miért kell megpucolnom? -kérdezte a kis herceg.
- Mert félő, hogy kukacos, vagy nem jó.
A kis herceg még pár napig a kisfiúnál és anyukájánál lakott. Első osztályú ellátást kapott, de a kisfiú anyukája szörnyű betegségben szenvedett, aminek neve: túlaggódás.

Bak Natália 5.c

B17-es kisbolygó

Történetünk a B-17-es kisbolygón játszódik, mely a kis herceg bolygója mellett található. Itt él egy fiatal férfi, egy futballista. A kis herceg látogatóba érkezett a B-17-es kisbolygóra. A focista éppen szlalomozott a bóják között és csak nagy sokára vette észre, hogy már nincsen egyedül. Mikor meglátta a furcsa idegent, majdnem átesett a következő bóján. A kínos csendet a focista törte meg.

- Hát, Te meg ki vagy?
Mivel nem érkezett azonnal felelet, újabb kérdésekkel záporozta a kis herceget.
- Hány éves vagy?
- Hány gólt rúgtál életedben?
- Hány bolygón jártál?
"Tessék, már megint ezek a számok!" - gondolta magában a kis herceg. "Miért gondolkodik mindenki felnőtt fejjel?" 
A kis herceg illendően válaszolt az összes kérdésre. Érdekes játéknak találta a focit, tetszett neki, hogy egy kerek labdával játszák.
- Megtanítasz engem is focizni? - kérte a kis herceg.
A futballista boldogan belemelegedett a játékszabályokba, a les elmagyarázásába. Hosszan mérte a kaputól a távolságot, és a játékosok pozícióit magyarázta. Belefáradt a kis herceg a monoton előadásba, s elindult a saját bolygójára. Útközben szomorúan gondolt arra, hogy ez a focista is egy tipikus felnőtt volt.

A világban lehet, hogy mindenhol szabályokban és számokban gondolkodnak a felnőttek. Szerencse, hogy az én bolygómon nincsenek se szabályok, se számok, se felnőttek.

Görög Csanád Botond 5.c

A nyolcadik bolygó

A kis herceg a Földről hazafelé tartva megállt egy 8. bolygón, reménykedve, hogy az égitesten tartózkodó ember hasonlítani fog a földi pilótához.

-Jó napot!
-Üdvözletem, ügyfelem!
-Miért vagyok az ügyfele?
-Mert gazdag uzsorás vagyok, nekem mindenki az ügyfelem!
-Mennyit veszel fel?
-Mit veszek fel?
-Kamatot.
Tudatlan, gondolta az uzsorás.
-Könnyű lesz lehúzni-buggyant ki az uzsorás száján.
-Mit jelent az, hogy lehúzni?
-Mi? Ja, semmit!
-Mi a munkád lényege?
-Lehúzni az embereket. 
Úgyse tudja, mit jelent, gondolta az uzsorás.
-Már megint ez a szó-jelentette ki a kis herceg.
-Miért vennék fel kamatot?
-Hogy többet fizess vissza nekem. A kamat másodpercenként 10 %. 
Az uzsorás reménytelen esetnek tűnt a kis herceg szemében, de úgy döntött, hogy tesz még egy utolsó próbát.
-Mi ez?-kérdezte a bárányáról a kis herceg az uzsorást.
-Egy láda tele pénzzel.
A kis herceg erre úgy elszomorodott, hogy továbbállt, és azt gondolta, hogy ez az ember is csak a rossz tulajdonságokból gazdag.

Bóta Bercel László 5.c

A bevezetőket írták: Bak Natália és Tóth Katinka Eszter
A rajzokat készítették: Kakuk Flóra Dáfné, Kovács-Szetei Rita, Balog Edina
Magyartanárunk: Oszlányi Mária
Megjelent: 2018. október


Mesemúzeumban jártunk...

2018. október 13.

2.a a Mesemúzeumban járt, és kiállta a hétpróbát.

Mesemúzeumban jártunk...

2018. október 13.

2.a a Mesemúzeumban járt, és kiállta a hétpróbát. 

- A Mesemúzeumban, ha végig mentél az akadályokon, és legyőzted a sárkányt, akkor beöltözhettél királynak, királynőnek, udvari bolondnak vagy varázslónak. Felülhetünk a trónra is. - Kemény Dóri

- Nekem nagyon tetszett a múzeum, mert volt benne egy varázslatos kút. - Seffer Brúnó

- A Mesemúzeumban az volt a legjobb, hogy a végén készült egy csoportkép, amelyen mindenki beöltözött egy mesebeli lénynek. - Rosta Ádám

- Jó volt a hétpróba és a beöltözés. Legyőztük a sárkányt! - Nagy-Herédi Odett

- Volt ott egy hatalmas tojás, ami ragyogóan világított, és egy mély kút. Ha csöndben maradtál, hallhattad egy állat hangját. - Csiszér Csenge

- A Mesemúzeumban az tetszett a legjobban, hogy beöltöztünk jelmezekbe, és megnéztünk egy papírszínházi előadást. - Kola Alíz

- Nagyon mókás ez a hely, hétpróbát kell kiállni, és remek élményeket tudsz szerezni. - Ráduly Tamás

- Az egyik feladatban a boszorkány konyhájában kellett megszagolni az illatokat. - Körmendi Szabolcs

- Beöltöztünk rókának, királynak, királylánynak, udvari bolondnak és varázslónak is. - Wölfl Helga

- Van öt varázsillat, amit meg lehet szagolni. És egy csodatojás, ami világít. - Zilizi Noémi

- Kaptunk egy füzetet, amiben lejegyezhettük a feladatokat. - Lajos Laura

- A legjobban a lyukas fa tetszett, amiben tárgyak voltak, és ki kellett tapogatni. - Dudás László

- Ki kellett találnunk, hogy mi hiányzik a boszorkány főzetéből. - Jósvai Vivien

- Legjobban a sárkány legyőzése tetszett nekem. - Harda Máté

- Ajánlom mindenkinek a Mesemúzeumot, mert meg lehet küzdeni a sárkánnyal és ki kell állni a hétpróbát. - Kramalics Frida

- Szép volt minden a múzeumban. - Szebenszki Bernadett

- Beöltözhettünk, én királylánnyá változtam. - Hajnal Gréta

- Az tetszett a legjobban, hogy a végén megnézhettük a meseírók kedvenc tárgyait. - Gyovai Dániel

- A világ legjobb helye. Főleg a trón, meg a papírmese. - Miletics Kamill

- Azt tetszett a legjobban, amikor a világító tojást néztem meg. - Szarvady Levente

- A végén beöltözhettünk királyi szereplőknek. - Borsos Réka

Készítette: a 2. a osztály
Az élményeket összerendezte: Zelenák Edit tanítónő
Megjelent: 2018.október


2017/18. tanév cikkei

  • Időutazás a múltba: az utolsó Etnomóka a tanévben - Zelenák Edit néni és tanítványai: Kemény Dóri, Dudás Lackó, Borsos Réka 1.a
  • A második "Etnomóka" - Bánsági Boldizsár 4.c
  • Kiből válhatna a legjobb újságíró? - Böhönyey Lili, Ladányi Nikolett, Dán Vanda 8.a
  • Az első etnomóka - Húsvét
  • Nép? Rajz? Néprajz? - Etnomóka

Rendhagyó énekórák

  • Az Operaház nagykövetei - Rákos Ádám 6.c
  • Opera Nagykövetek - Illés Anna Noémi 8.a
  • Opera Nagykövetek - Szecsődi Nóra 8.a

Stílusgyakorlatok a 6.b irodalom óráján

  • Az álom - Karácsony Lilla 6.b

  • Régi emlékek - Radics Dorka 6.b
  • Stejner Kristóf és Herri Milán törpénete - Dienes Kristóf 6.b

Erdei iskolai beszámolók 6. évfolyam

  • Nagy Milán 6.b
  • Sipos Gergely 6.a
  • Karácsony Lilla 6.b

2016/17. tanév cikkei:

  • Magyar népmesék - Gyüre Lili 5.a
  • Fényforrások - Ambruzs Marcell 3.a
  • Séta az Operaházban - Simon Regina 7.b

  • Lakásavató Rebekánál, avagy ismerkedés a zsidó kultúrával - Kovács Dóra Laura 7.b, Vaszkó Ádám 7.c
  • Történelem házi feladatok:

    Ókor athéni polgár szeretnék lenni - Nagy Milán 5.b
    Schindler listája - Szarvas Lili 8.b

  • Sétáld le Petőfi életét! - Borsik Balázs és Kapros Konrád 7.c

Időutazás a múltba:
az utolsó Etnomóka a tanévben

A tanév utolsó néprajz szakkörén egy időutazáson vettünk részt. Nem máshová, mint a múltba repültünk, és megnéztük, hogy dédszüleink milyen játékokat játszottak. Nem volt Barbie babájuk és legójuk sem, mégsem unatkoztak. Az asztalon egy hatalmas vászonkendő várt minket, ami alatt érdekes alakú tárgyak bujkáltak. Mi kitapintottuk és megpróbáltuk kitalálni, hogy mi rejtőzik a vászon alatt. Találtunk mozsarat, szilkét, mángorlót, ami a vasaló elődje volt. Érdekes volt hallani, hogy minden tárgynak van története. Marcsi néni például elmesélte, hogyan született szárított és beáztatott kukoricalevélből a csuhébabája. Az is kiderült, hogy a vászonkendő Edit néni nagymamájáé volt, amelyet saját maga készített: szőtte, fonta, hímezte.
A szakkörünket az udvaron folytattuk, ahol kosárba céloztunk dióval. Ugróiskoláztunk és a suli nagy tölgyfájára másztunk. Nagyon izgalmas volt, sokat nevettünk, és egyáltalán nem unatkoztunk.
Meg is örökítettük a fára mászást fotókkal, hogy dédunokáink láthassák, milyen klassz játékokat játszottunk régen.

Írták: Zelenák Edit néni és tanítványai: Kemény Dóri, Dudás Lackó, Borsos Réka 1.a


A második "Etnomóka"

A második etnomókán a tavaszi népi ünnepekről, hagyományokról: Szent György napjáról (ápr.24.), május elsejéről, pünkösdről beszélgettünk Edit nénivel és Marcsi nénivel.
A természettel szorosan együtt élő emberek úgy tartják, hogy Szent György napján kezdődik az igazi tavasz. Ilyenkor szokták a pásztorok a tél után először kihajtani az állatokat a legelőre. A májusfa felállításának a hagyomány szerinti időpontja az április 30-áról május 1-jére virradó éjszaka volt. A májusfát titokban éjjel állították a legények a lányoknak, akiknek ez nagy megtiszteltetés volt. Általában színes szalagokkal, étellel-itallal is díszítették. Ezt a szokást egyes falvakban még napjainkban is őrzik.

Pünkösdöt húsvét után 50 nappal ünnepeljük. A népszokások szerint minden évben választanak egy pünkösdi királyt. Természetesen ezért a címért a fiúknak meg kell küzdeniük. Ha valaki pünkösdi király lett, akkor kevésbé voltak vele szigorúak, például ingyen kocsmázhatott.
Ezután következett a kézműveskedés. A csoport egyik fele szalagokra írt jókívánságokat, amikkel a foglalkozás végén feldíszítettük az Éden egyik fáját. Ez lett a mi májusfánk. A csoport másik fele pedig züzüllőt/dúdolót készített, ami egy levágott és kibelezett fa ágából állt. A 4.cések és Józsi bácsi készítették elő ezeket a feldarabolt bodzaágakat. A gyerekek sütőpapírt kötötték leendő zsebhangszerükre, majd következhetett a dúdolás.

A cikket készítette: Bánsági Boldizsár 4.c

Ez is jó móka volt.


Kiből válhatna a legjobb újságíró?

Eldöntheted magad is, ha elolvasod a nyolcadikos lányok - Böhönyey Lili, Ladányi Nikolett, Dán Vanda 8.a - leggyakoribb publicisztikai műfajait (hír, tudósítás, jegyzet, interjú) bemutató írásait.

Lovakról


Lehetőségem volt meginterjúvolni egy híres lovast, aki abból él, hogy különböző versenyeken vesz részt (jobb esetben megnyeri a versenyt), és ezért pénzt kap. A lovakról, a lovas szakmáról és személyes tapasztalatairól kérdeztem.

- Milyen színű lehet egy ló?
- Egy ló sokféle színű lehet, például: sárga, pej, sötét pej, fakó, szürke, almás deres, fekete...

- Mióta lovagolsz, és hogy jött az ötlet?
- 7 éves korom óta lovagolok, és az ötlet úgy jött, hogy szeretem a lovakat, és ki akartam próbálni. A szüleim elvittek egy edzésre és beleszerettem.

- Jó-e, ha az embernek saját lova van?
- Véleményem szerint részben jó, mert csak te ülsz rajta, és edzés után annyi időt töltesz vele, amennyit szeretnél, mert nem kell odaadni a következő lovasnak.
Ha csak te lovagolsz rajta, akkor sokkal szorosabb lesz a kapcsolat közted és a ló között. Viszont nagyon drága a ló és a fenntartása is, és nagyon sok figyelmet igényel.

- Ha el szeretnénk kezdeni lovagolni, mik az első lépések?
- Először keresni kell egy lovardát, ahova szeretnél lovagolni járni. A legtöbb helyen a kezdő lovasoknak elmondják, hogy mit vegyenek meg, és hol érdemes ezeket beszerezni. Én személy szerint azt javaslom, hogy nem kell mindent újonnan megvásárolni, mert az nagyon drága lenne, és ha a gyerekről beszélünk, akkor még kicsi és hamar kinövi.

- Mennyi pénzbe kerül az, ha lovagolni szeretnénk (felszerelés, edzések, stb...)?
- Ez nagyon változó: ha már felnőttek vagyunk, akkor viszonylag olcsóbb, mert nem kell újat venni nagyon gyakran, csak ha tönkremegy. Az edzések nagyon drágák tudnak lenni, de ha saját lovunk van, az se jobb, mert nagyon sokba kerül a hely, ahol tároljuk és egyéb költségek is vannak, például: az állatorvos, aki egy alkalomért akár több tízezret is elkérhet. Tehát a lovaglás egy drága sport.

Készítette: Ladányi Nikolett 8.a


Beyoncé olyat tett, amit eddig kevesen...


A most 36 éves világhírű énekesnek, Beyoncénak most született meg 4. gyermeke.

A család egyik közeli barátja árulta el lapunknak, hogy Beyoncé gyereke egészséges, és minden rendben volt a szülésnél.

A közeli barát azonban nem árulta el a baba nevét, de azt mondta, hogy a név nagyon különleges. Beyoncé olyat tett, amit eddig nem sokan tettek: levédetette az újszülött nevét. Ugyanígy tett előző gyermekeinél is. Egyesek szerint Meryl Streep is tőle vette ezt az ötletet.

Itt van pár tippünk, hogy hogyan hívhatják a babát. Mivel Beyoncé nagyon szereti a márkásabbnál márkásabb ruhákat, így előfordulhat, hogy egy híres divatcég kicsit átgondolt nevét adta az újszülöttnek. Beyoncé egyik zenéjének a címéről is elnevezhette a babát, hiszen a számai világhírűek, így a gyermeknek már ez előnyt jelentene (nem mintha az, hogy Beyoncé és Jay-Z gyereke nem lenne elég ahhoz, hogy érvényesüljön az életben).

Beyoncé és a legkisebb családtag.

Készítette: Ladányi Nikolett 8.a

Zenehallgatás az utcán

Amikor elindulunk otthonról egyedül, előszeretettel hallgatunk zenét a telefonunkon. Mindegy, hogy hova megyünk, mehetünk egy hosszabb útra; a város másik végében lakó nagyszüleinkhez, vagy csak a sarkon található közértbe, reggel iskolába, munkahelyre.


Véleményem szerint azért van ez így, mert az emberek nem szeretnek egyedül lenni, inkább hallgatják a kedvenc zenéjüket. Ez nem baj addig, amíg nem zavarunk ezzel senkit, de amikor már ide-oda kalimpálunk a kezeinkkel jelezve, hogy ez az egyik kedvenc dalunk, és hangosan éneklünk, az már nem pozitív dolog a környezetünkben lévő emberek számára.

Készítette: Ladányi Nikolett 8.a

Szakáll és bajusz világbajnokság

Szeptember 3-án a texasi Austinban került sor a 2017-es szakáll és bajusz világbajnokság döntőjére, ahova ezrek érkeztek, hogy megtudják melyikük arcán lévő mestermű nyerte el a zsűri tetszését. 1990 óta rendezik meg ezt a versenyt. Különböző kategóriákban hirdetnek őrültebbnél őrültebb győzteseket.
A versenyen nem a méret a lényeg, itt a zsűri a stílust, az egyediséget díjazza. Valamint az sem elhanyagolható szempont, hogy az arcdísz hogyan illeszkedik viselője egyéniségéhez.

Mivel a zsűri leginkább az összképet értékeli, a legtöbben őrült jelmezekbe bújnak, meghökkentő kiegészítőket, sapkákat és kalapokat hordanak. A versenyzők - jellemzően saját stylistjuk irányításával - már órákkal a végső megmérettetés előtt nekiálltak rengeteg hajlakk, gél és különleges szakállzselé segítségével "belőni" arcszőrzetüket.

Készítette: Dán Vanda 8.a

Kis jövevény a Nyíregyházi Állatparkban!


Két hete újabb Rothschid-zsiráfborjú született a Nyíregyházi Állatparkban. A kis bika 180 cm, 70 kilogramm, és egyelőre a mamájával él együtt, de hamarosan a zsiráfcsalád többi tagjával is megismerkedhet és a látogatókkal is.
A zsiráfok vemhessége általában 450 napig tart. Az állatparkban jelenleg hat zsiráf él. Négy tehén és most már kettő bika.


- Mennyi ideig maradnak az anyjuk mellett a zsiráfok?
- 12-16 hónapos korukig maradnak mellettük, de előfordult már olyan eset is, hogy az anyuka nem neveli fel a borját. Például Laurának (zsiráf mama) ez a kis bika a második borja, és az elsőt nem nevelte fel, ezért a zsiráfgondozóknak kellett felnevelni Kamillát. Viszont ez a kis bika csak két évig fog itt tartózkodni az állatparkban.
- Két év után hova fog menni?
- Az Európai Fajmegmentési Program segítségével áthelyezik egy másik állatkertbe.
- Várható még, hogy kis zsiráf szülessen az állatparkban?
- Igen, a másik két tehén is vemhes, szóval a közel jövőben lesz még két zsiráfborjú.
A Rothschild-zsiráfok Ugandában és Kenyában őshonosak és veszélyeztetettek. A természetben kevesebb, mint hétszáz példány él. A Nyíregyházi Állatparkban most született a nyolcadik zsiráf, és még kettő várólistán van.

Készítette: Böhönyey Lili 8.a

Magyartanáruk: Kollár Adrien

 


Az első "Etnomóka"

      A könyvtárban hatvanan voltunk az "etnomóka" első foglalkozásán, és mindenki jól érezte magát: okosodtunk, énekeltünk, jót nevettünk, és még tojást is festettünk.
Kiderült, hogy Edit néni ötletes szóalkotása: az etnomóka mit jelent, és hogy mit is fogunk csinálni ezeken a délutánokon: megismerkedünk a magyar népi hagyományokkal és kézműveskedünk.             Az első foglalkozás témáját a közelgő húsvét adta. Érdekes volt meghallgatni, hogyan szólnak a fakereplők a templomban azokon a napokon, amikor a harangok elnémulnak, és Rómába mennek. Nagyokat nevettünk azokon a felvételeken, amikor húsvétkedden a lányok  visszaadják a fiúknak az előző napi, azaz húsvéthétfői kölcsönt, s megöntözik őket.
       Egy hagyományos és természetes tojásfestési technikával ismerkedtünk meg: a berzseléssel, azaz levélrátétes díszítéssel. A fiatal, sűrűn szeldelt leveleket rásimítottuk a tojásokra, majd egy harisnyadarabbal rögzítettük azokat. Ezután következett a hagymahéj forrázásával készített festékfürdő. A legnehezebb feladatnak a várakozás számított. Időt kellett adnunk a hagymahéjaknak, hogy szépen befessék a tojásokat. Ezért csak másnap reggel vettük ki őket a festékfürdőből. Csodálatosak lettek.
     Vidáman mutogatták társaiknak tudományukat, akik Marcsi nénivel zúgattyút vagy drúgattyút készítettek. A legügyesebbek percekig képesek voltak járatni ezt az ismert népi játékot, s közben hallhatták a hangját is.

Jó móka volt.


Nép? Rajz? NÉPRAJZ!!!

Van kedved kutakodni a múltban?
Lenne kedved egy virtuális múzeumi sétán részt venni?
Szívesen ellátogatnál egy múzeumba?

Akkor itt a helyed!
Hol? A könyvtárban!

Havonta egy alkalommal gyere és ismerkedjünk meg magyar múltunkkal! Készüljünk együtt a népi, jeles napokra! Kézművesedjünk! Próbáljunk ki népi technikákat!

Az első foglalkozáson a közelgő Nagyböjt és Húsvét jeles napjait járjuk körbe.
Az időpontot a TEDI honlapján találjátok majd.

Szeretettel várunk Benneteket!


Rendhagyó énekórák


A Magyar Állami Operaház 2013 őszén indította útjára az "Operaház Nagykövetei"- programot, melynek keretében hivatásukat, a műfajt és az Operaházat megszállottan szerető művészeket delegál iskolákba.

 A program célja, hogy egy új, kulturális értelemben tágabb látókörű, operába járó fiatal nemzedéket neveljen. A nagykövetek látogatásaik során átadják az operához, baletthez kötődő szakmai ismereteiket; erős, személyes varázsukkal pedig felejthetetlenné teszik a gyerekek számára ezeket a találkozásokat. A Magyar Állami Operaház 14 művésze vállalta, hogy oktatási intézményekben tart élményekkel átszőtt, szakmailag magas színvonalú órákat.

A 2017/18-as tanévben iskolánk csatlakozott az "Opera Nagykövetei"- programhoz. Eddig négy művész látogatott el iskolánkba: Bokor Jutta- énekes, Käfer György- klarinétos, Szirb György-balettos és Ambrus Ákos- operaénekes. A felső tagozat egy-egy énekóráján élvezhettük az izgalmas és lenyűgöző előadásokat.


Köszönjük a nagykövetek szeretetteljes munkáját, várjuk őket a következő tanévben is.

Az Operaház nagykövetei

Az elmúlt hónapban az Operaház négy nagykövete látogatott el hozzánk az énekóráinkra. Mindannyian az Operaház művészei voltak, ezért saját tapasztalataik alapján mutatták be nekünk az épület érdekességeit, a munkájuk szépségét, különlegességét.

Először Käfer György klarinétművész látogatott el hozzánk, és mesélt az Operaház épületéről. Megtudtuk, hogy Ybl Miklós tervezte közel 140 évvel ezelőtt. A nézőtér akusztikája olyan jól van kialakítva, hogy a nézőtéren elhangzottak még a leghátsó sorokban is érthetőek. Az épület díszes megjelenésű, márvány lépcsőivel, aranyozott csilláraival, a falakon és mennyezeten végigfutó freskóival pompás látványt nyújt. A színpadról, a zenekari árokról, és a klarinétművészség szépségeiről is mesélt nekünk.

Következő héten Bokor Jutta operaénekesnő mutatta be nekünk Kodály Zoltán: Háry János című daljátékát. Elmesélte a nagyotmondó obsitos történetét, a leghíresebb dallamokat meg is szólalltatta. Végül közösen is elénekeltük a toborzót, és az udvarhölgy dalait. Nagyszerű érzés volt együtt énekelni egy ilyen híres operaénekessel, és hallani gyönyörű hangját.

Harmadik alkalommal Szirb György balettművész, és -mester volt vendégünk. Mesélt a balett ókori itáliai kialakulásáról,. későbbi fejlődéséről. XIV.Lajos kiváltképp szerette a balettot, ő is szerepelt néhány darabban, a "Napkirály" nevet is egy előadásban játszott szerepe után kapta. A későbbi időkben még egy balettakadémiát is épittetett. A művész úr beszélt nekünk a helyes testtartásról, és a baletthoz tartozó speciális ruhadarabokról. Mutatott nekünk spicc- és balettcipőt, meghallgattuk a tánc ABC-t, ahol minden betűhöz más-más zenei és tánc stílus tartozott.

Végül Ambrus Ákos operaénekes jött el hozzánk. Bemutatta nekünk a színpadtechnika fejlődését az ókortól napjainkig. Érdekességként elmesélte a zsinórpadlás használatát, a sűllyedő utca és a forgószínpad működését. Beszélt nekünk a lángmentesítő folyadék alkalmazásáról a világítástechnikában. Ezután bemutatta, hogyan lehet a hang erejével poharat törni, vagy tüzet oltani.
Nagyon izgalmasak voltak az előadások, jó volt megismerni a zene világát, és belelátni a művészek életébe. Leginkább Ambrus Ákos előadása fogott meg, amiben a színházban alkalmazott speciális műszaki megoldásokat mutatta be. Szívesen elmennék megnézni ezeket a csodálatos szerkezeteket működés közben is.

Készítette: Rákos Ádám 6/c

Opera Nagykövetek

A Magyar Állami Operaház Magyarország egyetlen nagy létszámú társulattal rendelkező és kimondottan operákra, balettekre szakosodott színháza. Rengeteg előadást rendeznek itt. Az Operából érkezett nagykövetek beavattak bennünket különös világukba.

Käfer György a karmesterek és a zenészek szerepéről mesélt. Megtudtuk, hogy ő határozza meg a próbákon és az előadásokon azt a tempót, melyhez minden muzsikus alkalmazkodik. Ő az, aki előadói kérdésekben döntéseket hoz, azaz meghatározza, hogy az eljátszandó műnek milyen karaktere legyen, mit fejezzen ki, és azt, hogy egyes részletei hogyan kapcsolódjanak egymáshoz.

Szirb György, balettművész beszélt a táncosok életéről, a balett kialakulásáról. A táncosok egészen fiatalon, már 4 éves korukban kezdik tanulni a balettet. A mozdulatokat francia kifejezésekkel illetik (plié, pirouette stb). Megismertük azokat a felszereléseket, amelyeket használnak (spicc cipő, balettcipő, tütü stb), s hogy előadás közben nemcsak a mozdulataikra, hanem az arckifejezésükre is figyelniük kell.

Ambrus Ákos által a gépesített színpadtechnikába nyertünk bepillantást. A színházakban a díszlet nagyon fontos szerepet játszik: süllyedő utcák, valamint forgó színpadok segítik az előadás alatt a díszletek gyors átrendezését. A súgó számunkra láthatatlan, de nélkülözhetetlen háttérmunkájáról is mesélt.

Bokor Jutta, mezzoszoprán operaénekes Mozart Varázsfuvola című világhírű operáját varázsolta osztálytermünkbe. Nekem az ő bemutatkozása és előadása tetszett a legjobban.

Készítette: Illés Anna Noémi 8.a

Opera nagykövetek

         Az elmúlt hetekben opera nagykövetek látogattak el iskolánkba, akik a színház és a művészetek különböző területeiről tartottak nekünk, diákoknak izgalmas előadásokat. Ezek segítségével jobban megismertük a színház és az opera különleges és varázslatos világát.

          Käfer György klarinétművész képekkel illusztrálva mutatta be az Andrássy úti Operaház épületét. Kívül-belül megismertük az egész épületet: a főlépcsőházat, a nézőteret, a zenekari árkot, a páholyokat, köztük a királyi páholyt, ahol ma már miniszterek foglalnak helyet. A folyosókon híres zeneszerzők, művészek arcképeit láthatjuk. Erkel Ferenc és Liszt Ferenc szobra pedig az Operaház bejáratánál fogadja az érkezőket. A művész beszélt még a karmester fontos szerepéről, a színészek helyének fontosságáról, a színpad berendezéséről, például a világítás fontosságáról, melyet régen csillárral oldottak meg. Manapság már a világítás elektromos, bármilyen színű, fényű és irányú világítás megoldható. Ezek apró részleteknek tűnhetnek, de ha bármelyik is hiányzik, esetleg az adott feladatra beosztott ember nem figyel, vagy elront valamit, az az előadáson is meglátszik, és veszíthet az értékéből.

        Szirb György balettművész, balettmester előadása is igen érdekes volt. Elmesélte élete egyes fejezeteit, a nyolc évesen történt kezdetektől az Erkel Színházban bemutatott Diótörő című mű általa történő megújításáig. Sok érdekességet hallottunk például a balettcipőkről, az úgynevezett spicc cipőkről, melyek igen kényelmetlenek, merevek, melyeket manapság szilikonnal próbálnak puhítani. Azt is megtudtuk, hogy XIV. Lajos, a francia Napkirály udvarához vezethető vissza a balett eredete, a Balett Akadémia megalapítása. Nagyon érdekes volt a magyar nyelvben is használt szavak jelentése, eredete is, például a padödö szó jelentése: páros tánc.

        Ambrus Ákos előadása a gépesített színpadtechnikáról szólt. Megismertük a színpad fejlődésének főbb szakaszait, kezdve az ókori kőszínházzal, stabil, nem mozgatható díszletekkel. A következő fejlődési szakaszt a nyitott színpad képviseli, mozgatható díszlettel, melyet a fedett színház követett, forgószínpaddal. Manapság minden életszerű jelenetet meg lehet mutatni a színpadon. Beszélt a karmester fontos szerepéről, a zenekari árokról, mely a levegőtlensége ellenére a színészek egyik legkedveltebb helye. Megtudtuk, hogy az egyik legfontosabb közreműködő az emelő, és hogy súgó nélkül nincs előadás. Régen minden előadás alkalmával tűzoltókat hívtak a színházakba, annak érdekében, hogy ne történjen semmi baj. Ma viszont már légvédő sprével fújják be a díszleteket, megelőzve a tűzeseteket.

           Bokor Jutta, mezzoszoprán énekesnő előadása a Varázsfuvoláról szólt. Wolfgang Amadeus Mozart művének a hátteréről, keletkezéséről beszélt, illetve néhány fontosabb jelenet egy-egy részletét el is énekelt nekünk.

Összességében úgy gondolom, hogy mind a négy előadás nagyon érdekes és hasznos volt számomra. Ezeknek a segítségével közelebb kerültem a színház, az opera világához.

Készítette: Szecsődi Nóra 8.a

Fotóalbum

Az Operaház nagyköveteinek lálogtásait Ábrahám Mónika tanárnő szervezte, koordinálta.
Köszönjük szépen!



Stílusgyakorlatok

Stílusgyakorlat magyar irodalom óráról: ugyanaz a bevezető két mondat, és mégis három különböző írásmű született.

Az Álom

          Egy nyári délután létrán felmásztam a nagymamám padlására. Amint a szemem megszokta a félhomályt, egy poros ládát pillantottam meg a sarokban.

          Gondoltam, belekukkantok, az úgy sem árt senkinek. Odamentem, leporoltam és kinyitottam. Hatalmas fényesség áradt ki a dobozból, és hirtelen azt éreztem, hogy már nincs talaj a lábam alatt. Zuhantam. Tudtam, hogy ha valaha is földet érek, nem a nagyi padlása lesz az. Hirtelen valami iszonyatos erővel nekiütődött a fejemnek, és onnantól kezdve nem tudtam, mi történik velem. Mikor végre magamhoz tértem, nem láttam semmit, csak egy nagy fehér végtelenséget, amiben bármerre el tudtam indulni, sehova sem érkeztem volna meg. Hirtelen azonban fekete, szabálytalan foltok kezdtek megjelenni a semmiből, és minden paca közepén egy-egy piros szempár...

       Felriadtam. Ott voltam a nagyimnál a finom, puha ágyamban. Nagyon fájt a fejem, odanyúltam, hogy megtapintsam, és egy hatalmas pukliba ütközött a kezem. Vérzett.
Lehet, hogy nem álom volt?

Írta: Karácsony Lilla 6.b


Régi emlékek

          Egy régi délután létrán felmásztam nagymamám padlására. Amint a szemem megszokta a félhomályt, egy poros ládát pillantottam meg a sarokban.

         Odamentem. Egy lakat zárta le a ládát, így elindultam, hogy megtaláljam a kulcsot a padláson. Csakhamar egy lecsomózott zacskóban megtaláltam. Kinyitottam. Egy csomó régi fényképalbum volt benne. Az albumok nagymamám életéről szóltak: kisbaba korától kezdve egészen mostanáig. Pár órába tellett, míg átnéztem őket. Aztán megpillantottam az elhunyt nagypapám fényképeit is. Éreztem, ahogy egy könnycsepp legördül az arcomon. Kivettem egy képet, amin mi ketten vagyunk rajta.

         Így mindig láthatom, és visszaemlékezhetek azokra a gyönyörű évekre. Azóta, ha időm engedi, a padláson nézegetem az elmúlt évek emlékeit.

Írta: Radics Dorka 6.b

Készülj fel, abszurd humor következik!


Stejner Kristóf és Herri Milán törpénete

         Egy nyári délután létrán felmásztam nagyanyám padlására. Amint a szemem megszokta a félhomályt, egy poros ládát pillantottam meg a sarokban.


          A ládában volt egy varázskard. Nagyon megijedtem, ezért kidobtam az ablakon, és a kard a betonnal találkozván összetört. Gyorsan leszaladtam, hogy segítsek, és vittem magammal stift ragasztót. Mikor összeragasztottam a kardot, megláttam egy macskát. Az a macska fekete volt, és én gyorsan odébb tessékeltem, mielőtt átment volna előttem. Mikor visszafordultam, láttam, hogy a ház egy mini parlamentté változott, és a hangyák a mini ajtón közlekedtek ki-be. Gondoltam, ráülök a parlamentecskére, de hirtelen megjelent Pókember, és adott 20 forintot. No, gondoltam, mit vegyek belőle. Egy gyufát? Vagy másfél zsömlét? Nem tudtam, ezért inkább beledobtam a cipőmet egy tóba.

Ekkor hirtelen megjelent Herri Milán, aki varázsolt egy tortát nekem. Gondoltam, hogy ebben van a biznisz, ezért kértem tőle mindenfélét (bár rózsaszín CENSORED -t nem tudom, miért, nem adott).

        Így ért véget Herri Milán története, akit Kristóf anyagilag teljesen tönkretett.

Írta: Dienes Kristóf 6.b

Magyartanár: Turi Alexandra.




Erdei iskolai beszámolók

2017. szeptember 18-21. között iskolánk 6. évfolyamos tanulói tartalmas pár napot töltöttek el az erdei iskolában Salgóbányán. Az ő beszámolóik következnek.


Nagy Milán beszámolója
Nagy Milán beszámolója
Nagy Milán beszámolója
Nagy Milán beszámolója
Nagy Milán beszámolója
Nagy Milán beszámolója

Nagy Milán 6.b

Sipos Gergely beszámolója
Sipos Gergely beszámolója
Sipos Gergely beszámolója
Sipos Gergely beszámolója

Sipos Gergely 6.b

AZ ERDEI ISKOLA

2017. 09. 19. Kedd
Nekem nagyon tetszett ez a nap, mert érdekes helyeken jártunk.
Délelőtt elmentünk a salgótarjáni Bányamúzeumba. Sok minden érdekességet megtudtam:
- A bányalovak megvakultak és csak 4 évig éltek
- A bányászok gyerekei 12 éves koruktól fogva segíthettek apjuknak a bányában
- A bányamentőket sokáig bezárták egy ,,konditerembe" ahol súlyokat kellett emelgetniük
- Mindnél lejjebb haladunk a bányában, annál melegebb van, ezért szellőzőkéményeket válytak a plafonokba
- A bányalovak meg tudták számolni, hogy hány kocsi szenet húznak el és többet nem vittek el
A nap végén elmehettünk vásárolni is, ami szintén nagyon jó volt.

Karácsony Lilla 6.b


Magyar népmesék


Készítette: Gyüre Lili 5.a


Fényforrások


Készítette: Ambruzs Marcell 3.a


Séta az Operaházban


             Az Operaház neoreneszánsz stílusban készült, tervezője Ybl Miklós. Az építkezés 1875-1884-ig tartott.
           Az épület díszítésekben gazdag, a főhomlokzaton két szobor található: az egyik Liszt Ferencet, a másik pedig Erkel Ferencet ábrázolja. Mikor belépünk az előtérbe, a mennyezeten pompás szekkókat láthatunk. A szekkó száraz vakolatra felvitt festékréteg, míg a freskó nedves vakolatra, mészvízzel összekevert porfesték.
A színpad több mint 600 négyzetméter, melyen nemcsak zenés, hanem táncos előadásokat is tartanak. A nézőtér négy egymás feletti páholysorból áll. A felette lévő kupolát korinthoszi oszlopokon nyugvó ívek tartják. A kör alak az Olümposzt ábrázolja és a tizenkét főistent, akik Apollón zenéjét hallgatják. A kompozíció fő alakja Apollón. A termeket díszlépcsők kötik össze, melyeknek korlátai márványból készültek.
      Nekem azért tetszett az Opera épülete, mert olyan volt, mint egy ékszerdoboz kívülről és belülről is.

Készítette: Simon Regina 7.b



Lakásavató Rebekánál, avagy ismerkedés a zsidó kultúrával a 14-es teremben

    Egy márciusi délelőtt Rebeka meghívott minket a lakásavatójára.
    Bepillanthattunk lakása minden szegletébe. A konyhába is elkalauzolt minket. Az előre elkészített tésztaalapanyagból sábáti kalácsot készítettünk, amit kisütöttünk, s így volt lehetőségünk megkóstolni az egyik jellegzetes zsidó finomságot. A kalács fonása közben a kóser (vallásilag tiszta) ételekről beszélgettünk. Megismerkedtünk a héber ábécével, amelynek fő érdekessége, hogy jobbról balra halad (ellentétben a magyarral), s a betűk csak mássalhangzókat jelölnek, a magánhangzókat a betűk alatti pontozással jelölik. Jó szórakozás volt, amikor mindenki leírta héberül a nevét. A nappali könyvespolcáról a zsidó kiadványok közül választhattunk egyet, amelyet szívesen olvasnánk. Utána beszélgettünk arról, hogy ki miért választotta az adott könyvet. A zsidó otthonra utaló tárgyakat együtt fedeztük fel. Kezünkbe foghattuk a nagy ünnepkor, a Hanuka idején használt 8+1 ágú gyertyatartót, a mezüzét, ami egy kis doboz az ajtófélfákon, amiben a Tórából vett idézetet tartalmazó papírtekercs található. Láttunk Kidus-poharakat, amelyekből ünnepekkor isznak, egy imaleplet, a tálitot, illetve a havdalát, ami egy fonott gyertya.
      Érdekes volt betekinteni egy zsidó lakásba, s megismerkedni egy új kultúrával.

Készítették: Kovács Dóra Laura 7.b, Vaszkó Ádám 7.c
דורה és אדם


Történelem házi feladatok


Ókor athéni polgár szeretnék lenni


       A most tanultak szerint az ókori Athénban szeretnék élni. Az athéni társadalmi berendezkedés közül a legfontosabbnak tartom a demokráciát és a gyermekek testi, lelki műveltségét, ami szerintem nagyon hasonlít a mostani korunkhoz.
        A gyerekek nevelése során fontos volt számukra szépség iránti fogékonyság és a zenei műveltség kialakítása. Természetes volt számukra, hogy mindenki tud úszni, ami úgy gondolom, hogy a mai korunkra is jellemző. Igaz csak a fiúk járhattak iskolába, a lányokat otthon nevelték.
Az állam fontos ügyeiben a többség akarata érvényesült, ami a demokráciát a démosz uralmát jelentette. Kiemelkedően fontos dolognak tartom, hogy a jól képzett és szorgalmas rabszolgák az életük során megválthatták a szabadságukat.
       A kereskedelem során nagyon sok új ismeretre tettek szert, új kultúrákkal, új szokásokkal ismerkedhettek meg, például: az afrikai elefántcsontok és az egyiptomi papíruszokon keresztül.

Nagy Milán történelem házi feladata  Bacsiné Ledniczki Tímea tanárnő órájára


Schindler listája

Szarvas Lili 8.b filmajánlója


1848. március 15.

Március 15-e a pesti forradalom és egyszersmind Petőfi napja.
Petőfi Sándor neve összeforrt a szabadsággal. Kész volt érte életét áldozni.
Rá emlékezünk ezzel a videóval.


A videóban elrejtettünk néhány hibát. Ha észrevetted azokat, küldd el szerkesztőségünknek!

Készítették: Borsik Balázs és Kapros Konrád 7.c



TEDI - Teleki online Diákújság
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el