Interjúk

  • Interjú Berg Judittal - Kemény Ádám, Nagy-Herédi Nimród, Winkler Titusz 3.a
  • Interjú Verpeléti Erzsike nénivel - Barinkai Oszkár és Némethy Lilla 5.c
  • Karanténinterjú Sanyi bácsival (Makai Sándorral) - Deli Mandula 6.a 
  • Beszélgetés Józan Lászlóval - Winkler Csaba 5.a
  • Beszélgetés Csőre Gáborral, avagy egy jókedvű délután - Deli Mandula 6.a
  • Videóinterjú Szandi nénivel
  • Interjú Dávid Ádámmal -  Zele-Molnár Zoé 6.b
  • Interjú Szirb György balettmesterrel - Böhönyey Eszter, Sárközi Zsófia 7.a
  • Videóinterjú Majorné Megyesi Márta nénivel - Bak Natália 4.c



Interjú Berg Judittal

Május 3-án a harmadik évfolyam három osztálya találkozott Berg Judittal, a Rumini-sorozat és más népszerű gyermekkönyv írójával. Írtó izgalmasnak találták a gyerekek, hogy személyesen is találkozhatnak kedvenc mesekönyvük írójával. Szinte minden gyerek kezében ott lapult egy-egy dedikálni kívánt mesekönyv.

Az író-olvasó találkozó végén interjút készített Berg Judittal három 3.a osztályos bátor és kíváncsi diákunk: Kemény Ádám, Nagy-Herédi Nimród és Winkler Titusz.

Az interjút készítették: Kemény Ádám, Nagy-Herédi Nimród és Winkler Titusz 3.a
Felkészítő tanáraik: Sáfránné Norczen Csilla ésOszlányi Mária
Operatőr: Némethy Beáta
Vágó: Némethy István
Készült: 2022. május 3.


Interjú Verpelétiné Erzsike nénivel


Verpelétiné Erzsike néni 30 évig tanított iskolánkban: tanított magyart, volt osztályfőnök, volt könyvtáros és alapító tagja a tanári kórusnak. Vérbeli pedagógusként terelgette azt a 300 gyereket, akiknek pályája során osztályfőnöke is volt. 

Az 5. cések interjújából kiderül az is, hogy hogyan emlékszik vissza Erzsike néni a Telekiben töltött évekre, s hogy mit üzen a telekis diákoknak és tanároknak. 

Az interjút készítették: Barinkai Oszkár és Némethy Lilla 5.c osztályos tanulók
Operatőr: Verpeléti Ferenc - iskolánk rendszergazdája
Vágó: Verpeléti András
Készült: 2021. június


Karanténinterjú Sanyi bácsival

Egy csütörtöki délutánon interjúvoltam meg Sanyi bácsit részint a ti kérdéseitekből is. Meglehetősen változatosra sikerült beszélgetésünk, rengeteg érdekességet megtudtam Róla mind magánemberről, mind pedagógusról. De, ami a legfontosabb: mind a ketten remekül szórakoztunk, élveztük a társalgást. Remélem, ti is így gondoljátok majd!

A cikket írta:  Deli Mandula 6.a
Magyartanára: Kollár Adrien
Megjelent: 2020. június 9.

Beszélgetés Józan Lászlóval


Egyik legkedvesebb színdarabom jelenleg A Pál utcai fiúk a Vígszínházban. A regényt olvastam könyvben, láttam filmen, és tavaly megnéztem színházban is. A Pál utcai fiúk színházi előadás nagyon magával ragadott. Osztályommal az iskolában irodalomórán most dolgozzuk fel A Pál utcai fiúk regényt, amiről eszembe jutott az a csodálatos vígszínházi előadás. Múlt hónapban olvastam az iskolaújságban (TEDI) egy beszélgetést Csőre Gábor színésszel a Toldi előadás kapcsán. Nagyon megtetszett az a cikk. Innen jött az ötlet, mi lenne, ha A Pál utcai fiúk előadásból egyik legkedvesebb színészemmel, Józan Lászlóval csinálnék egy interjút. Nagy szerencsémre édesanyám barátnője ismerte Lászlót és így sikerült megoldani vele az online találkozást. Józan László Áts Feri szerepét játssza az előadásban, így nagyon kíváncsi voltam a színházi élményeire és a regénnyel kapcsolatos véleményére. Fogadjátok szeretettel a vele készült interjúmat.

Kedves Laci! Köszönöm, hogy a rendelkezésemre álltál. Még sosem csináltam ilyet. 😊
Irodalom órán most vesszük A Pál utcai fiúk regényt. Nagyon tetszett a Vígszínházban az előadás. Hogyan kerültél bele a darabba? Hogyan kaptad meg Áts Feri szerepét? És hogyan érezted magad, mikor megkaptad a szerepet?


Marton László tanár úr - ő volt az osztályfőnököm a Színművészeti Egyetemen - tette ki a szereposztást a műsortáblára, azon láttam a nevemet Áts Feri szerepéhez kiírva. Persze mindenki Bokát vagy Nemecseket szerette volna eljátszani. De én örültem, hogy Áts Feri szerepét kaptam. Őt általában gonosznak gondolják, azt hiszik, rosszat akar. Pedig van lelke. Nagyon összetett figura. Áts Feri el akarja érni a célját, de a végén fontosabb neki, hogy visszajuttassa Nemecseknek az üveggolyókat. Igazságos és becsületes is, hiszen végül megtörténik a kézfogás közte és Boka között, tiszteli őt és elismeri Boka győzelmét.

Hogyan készültél fel a szerepre?

Gyerekként olvastam a regényt, a filmet is láttam, de a próbák kezdése előtt tudatosan nem olvastam el újra a könyvet és a filmet sem néztem meg. Tiszta lappal akartam kezdeni a szerepre való felkészülést, hogy azt tudjam hozni, amit a rendező elképzelt.


Hogyan zajlottak a Vígszínházban A Pál utcai fiúk próbái?

Négy évvel ezelőtt mutattuk be, ma már túl vagyunk a 250. előadáson. Általában a próbákat 10 és 14 óra, illetve 18 és 22 óra között tartottuk. Jelenetről jelenetre haladtunk, néha kronológiai sorrendben, néha kihagyva jeleneteket megállásokkal. A próbafolyamat végéhez közeledve már megállások nélkül, előadásszerűen dolgoztunk. A főpróbahétre elkészültek a jelmezek, a díszlet, a világítás, a hangtechnika. 

Mennyi ideig tart egy próba? Hány próbát tartotok egy premier előtt?

A premier előtt 6-8 hétig tart a próbafolyamat, de ez akár 8-10 hét is lehet.


Hogy tetszett az első előadás? Izgultál közben?

A premierek előtt az izgatottság mindig jelen van. Amíg nincsenek nézők, addig nem tudjuk, hogyan fognak reagálni az előadásra. A produkció tempóját valamelyest a nézők is meghatározzák. Már az első előadást óriási tapssal fogadták. Jó érzés volt ez nekünk. Molnár Ferenc regényét világszerte ismerik, mindenkinek van ezzel kapcsolatos emléke.


Mik a kulissza titkai A Pál utcai fiúknak? Tudsz erről esetleg érdekes történetet mesélni?

Minden előadás előtt van énekóra, amelyen beéneklünk. Tehát felkészítjük a hangunkat az éneklésre. 

Az előadásban szerepel egy vizes medence, amely a színpadba van süllyesztve. Ez elég érdekes megoldás...

Igen, a színpad elején található egy vizes medence. Nyár közeledtével kifejezetten szeretnék megmártózni benne előadás közben, de erre sajnos nincs lehetőségem... 😊
Persze azt nem tudom, hogy az első sorban ülő nézők mennyire örülnek annak, amikor előadás közben a színészek fröcskölése miatt vizet kapnak a nyakukba...

Úgy tudom, kiskorodban nem szerettél olvasni. Mitől változott ez meg?

Természetesen a kötelező olvasmányokat elolvastam, de nem akartam a szabadidőmet regényekre, novellákra, versekre "pazarolni"... Csak sajnos később, középiskola után jöttem rá, hogy olvasni jó! Molnár Ferenc regénye persze annyira olvastatta magát, olyan izgalmasan van megírva, hogy nem tudtam letenni.

Számodra mi a regény üzenete?

Az előadásban nincsenek jók vagy rosszak. Mindegyik szereplőnek célja van, amiket el akarnak érni. Megtanulják, hogyan lehet csapatban működni, és hogyan tudják megtalálni a helyüket a közösségben. Azt tapasztalom, a tizenéves generáció azonosulni tud az előadással annak ellenére, hogy egy olyan világ tárul eléjük a színpadon, ami a 21. században talán már ilyen formán nincs jelen. Fontos üzenetnek tartom azt is, hogy tudni kell megbocsátani!

Ha akkor éltél volna, kinek a csapatát erősítetted volna? Boka vagy Áts Feri?

Boka csapatát. Én gyerekként szófogadó, jófiú voltam, rendesen tanultam. 

Ha választhatnál, kinek a szerepét játszanád el legszívesebben a darabban és miért?

Elsőre azt mondanám, Boka szerepét szeretném eljátszani, de annyira elégedett vagyok Áts Feri szerepével, hogy most már biztosan nem cserélnék.

Előfordultak-e viták a darabbal kapcsolatban a kollégák között?

Nem voltak viták, mindenki végezte a dolgát, beleillesztette a saját gondolatát a folyamatokba, így a próbák is és az előadás is kiegyensúlyozottan zajlott.

Nagyon tetszett az Álarcos énekes műsorban a produkciód a kutya jelmezben. Milyen érzés volt megkapni a kutya szerepet és részt venni a műsorban? Mennyire volt megterhelő a forgatás a jelmezben?

Nagyon örültem, amikor az RTL Klub megkeresett a műsorral kapcsolatban. Régóta szerettem volna egy ilyen jellegű show-ban részt venni. A műsor alapja a titok, hiszen nem tudjuk, kik vannak a jelmezek mögött, mindenki találgat. Boldog voltam, hogy a Kutya jelmezt húzhattam magamra, hisz én is kutyás vagyok. Hét éve él velem Süti kutyám, menhelyről fogadtam örökbe. 😊
A produkció minden percét élveztem! Sok szeretetet kaptam a stúdióban a forgatás ideje alatt és később a követőimtől is. 

Hol tanultad a színészetet, milyen iskolákba jártál?

18 éves koromig Kárpátalján éltem, Váriban. Gyerekkoromban a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház gyermekstúdiójába jártam. Érettségi után nem volt kérdés, hol és mit szeretnék tanulni, egyértelmű volt, hogy színházzal, színészettel szeretnék foglalkozni. A budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen Marton László, Hegedűs D. Géza és Forgács Péter osztályába jártam. Utána a Vígszínházba kerültem, 2008 óta ott dolgozom.

Mi az álomszerep számodra? Kit szeretnél még életedben legalább egyszer eljátszani?

Nincs ilyen, mert sokkal jobban örülök, ha meglepetésként ér egy új szerep. Sokféle karaktert jelenítek meg színpadon: az autizmussal élő Evert (Táncórák), Mauglit (A dzsungel könyve), Áts Ferit (A Pál utcai fiúk), Jacobot (Az Őrült Nők Ketrece) és Willemet (Távoli dal, monodráma). Játszom a Vígszínházban, a Pesti Színházban, a Rózsavölgyi Szalonban és az Átriumban. Ha el kell játszanom a Hamletet, akkor majd az élet elém hozza azt. Nem akarom úgy leélni az életemet, hogy azon keseregjek: nem játszottam el az "álomszerepet".

Milyen típusú mozifilmben játszanál szívesen? És milyen szerepet?

Mozifilmben nagyon szeretnék játszani. Az Oscar-díjas Szabó István legutóbbi filmjében, a Zárójelentésben kaptam egy szerepet. Nagy megtiszteltetés volt vele és a világhírű Klaus Maria Brandauerrel forgatni.

Melyik szerep volt eddig a legnagyobb kihívás az életedben?

A Távoli dal Willemje. Ez egy monodráma, melyet szintén Szabó István rendezett. Soha nem játszottam még előtte monodrámát. Voltak kétségeim, hogy fiatal színészként van-e annyi tapasztalatom és olyan erős jelenlétem a színpadon, hogy közel másfél órán át lekössem a nézők figyelmét egyedül. Nehéz feladat volt, de közeledve az 50. előadáshoz, azt gondolom, hogy sikerült legyőzni a félelmeimet.
A Rózsavölgyi Szalonban egy autizmussal élő fiatalembert alakítok, Evert. Féltem ettől a szereptől, hiszen az embereknek sztereotípiái vannak az autistákkal kapcsolatban. Segítségül hívtuk Dr. Stefanik Krisztina pszichológust, aki több évtizede foglalkozik autizmussal élőkkel, és egy 19 éves autista fiút, akivel egy csodálatos délutánt töltöttem el. Ő pontosan tudta, miért találkoztunk. Figyeltem a gesztusait, mimikáját, viselkedését. Mindkét szerep, ami eleinte kihívást jelentett, végül jó fordulatot vett, a kezdeti félelmem nem nyomta rá a bélyegét az előadásokra.

Ki a példaképed és miért?

Nincs példaképem. Elképesztő színészekkel, igazi legendákkal, a magyar színjátszás jelentős alakjaival dolgozom együtt. Boldog vagyok, hogy ilyen kollégák állnak mellettem és tanulhatok tőlük.
Van valamilyen hobbid? Mivel töltöd az időt most, hogy zárva vannak a színházak?

Sokat olvasok és főzök. A járvány miatti kijárási korlátozást másfél hónapig betartottam, csak vásárolni mentem el, hogy segítsek az idős ismerőseimnek, illetve kutyát sétáltatni. De a másfél hónap elteltével azt éreztem, amikor már enyhült a vírushelyzet, hogy muszáj kimozdulnom, így elkezdtem futni járni a Margitszigetre. De természetesen betartom a megfelelő távolságot. Ha majd megszűnik a karantén, mindenképpen elkezdek újra edzésre is járni.

Mit üzennél az osztályomnak a karantén idejére?

Biztosan nem könnyű most nektek, hiányoznak a barátok és a suli utáni bandázás. Tanuljatok, olvassatok. Most ki lehet használni hasznosan az időt. Illetve a családdal bizonyára nem voltatok még soha ennyire intenzíven együtt, mint most. Ez nagyon jó dolog. Csabi, Te hogy tartod a kapcsolatot a barátaiddal most?

Online játék közben Xbox-on szoktunk beszélgetni, vagy Viberen írogatunk egymásnak a haverokkal.
Akkor valamilyen szinten azért megmaradt a bandázás. Vigyázzatok magatokra és olvassatok sokat!
Te is vigyázz magadra Laci, és remélem, nemsokára már színpadon láthatlak! Köszönöm az interjút. 😊

A cikket írta:  Winkler Csaba 5.a
Magyartanára: Oszlányi Mária
Megjelent: 2020. június 2.



Beszélgetés Csőre Gáborral,
 avagy egy jókedvű délután

Csőre Gábort sokféle filmből, sorozatból és színházi darabból ismerhetjük, de a legtöbbet szinkronszínészként hallhatjuk eredeti hangját. Csodával határos módon, ez a hang akár egy egész művet elő tud adni egyedül. Természetesen Arany János Toldijáról van szó.
Az osztályommal nagy lelkesedéssel színházba készültünk. Mivel nem olyan régen tanultuk a Toldit, egyértelműen ezt az előadást választottuk, és végül sikerrel járt a jegybeszerzési akció. A történet normális esetben, azzal folytatódna, hogy elmentünk, láttuk, élveztük, és meg akarjuk nézni még egyszer, de az élet nem ilyen egyszerű.
Hamarosan betiltották a száz főnél több lelket számláló belső rendezvényeket, ahogyan a színházi előadásokat is. A hír hidegzuhanyként ért mindenkit, hiszen néhány héttel a nagy nap előtt már egész osztályunk várta az eseményt.
Pár napra rá beköszöntött a távoktatás, majd az ezzel járó művészeti elhanyatlás. A színház remek lehetőség lett volna a kulturálódásra, a Toldi más látószögű megismerésére, valamint, csupán élvezetből, Csőre Gábor hangjának, játékának élő megfigyelésére. Van olyan megoldás, amivel pótolni lehet a páratlan élményt?
Elárulom, mindig van. Ebben az esetben egy nagyszerű terv fogalmazódott meg a fejemben. Mi lenne, ha meghívnám Csőre Gábort az osztálycsoportba? Végül is most, hogy nem szerepel talán lesz egy kis ideje szerény csapatunkra. Rengeteg őrlődés és érvek felsorakoztatása után, minden mindegy alapon írtam egy hosszú üzenetet Neki, melyben elmondtam helyzetünket. Nemsokára meglepően nyitottan igennel felelt, úgyhogy elkezdhettünk gondolkozni a társalgás menetén.
Szandi nénivel úgy terveztük, hogy a Toldi lesz a főbb téma, de a végén szinte a világ összes dolgáról szó esett. Először elszavalta az én Toldi alternatív befejezésemet, melyet korábban olvashattatok az újságban. Hangja és beszédstílusa a megszokott verziót tükrözte, meghintve egy jó nagy adagnyi humorral. A vers után következhetett a Toldi átbeszélése.
A művész úr érdekes párhuzamot talált a mű és a Star Wars filmek között. Szerinte az első, körülbelül négy versszak bevezető jellegű, mint a Csillagok Háborújánál a sárga betűs szöveg. Ezen kívül be tudná helyezni a Toldit egy mai történetbe, élethelyzetbe. Mindenesetre érdekfeszítő a véleménye erről.
Az elkövetkezendő háromnegyed órában számos kérdéssel bombáztuk, melyekre készséggel, teljes mértékben szókimondóan válaszolt.
Elmesélte Nekünk, hogyan jött az egyszemélyes színdarab ötlete, amely mint mondta, saját fejéből pattant ki. Toldi Miklóssal abszolút nem hasonlít a személyiségük, bár Csőre Gábornak nem éppen ellenszenves a karakter.
Megtudhattuk, hogy kifejezetten érdekli a háborús történelem és az arról szóló könyvek. Általában nem idegesíti fel magát azon, ha eltéveszt valamit a színpadon, csak belekukkant a szövegkönyvbe, és már folytatja is. A művész úr szerint a lámpaláz egészséges jelenség, és nélküle kihunyhat a színészet iránti szenvedély.
Az őszintesége és fergeteges szellemessége teszi az ország egyik kedvenc színművészévé, aki közvetlenségével azonnal elvarázsolja az embereket. A beszélgetésünk óriási megtiszteltetés volt számunkra, biztos vagyok benne, hogy örök emlék marad, amit az unokáinknak is elmesélhetünk.

A cikket írta: Deli Mandula 6.a
Magyartanára: Turi Alexandra
A kép forrása: vigszinhaz.hu
Megjelent: 2020. április 22.


Videóinterjú Szandi nénivel

Benedek Elek tiszteletére születésnapján, szeptember 30-án ünnepeljük minden évben a népmese napját. Ennek a hagyománynak a kapcsán faggatják tanítványai Szandi nénit gyermekkori meseélményeiről. Kiderül az interjúból, hogy mely mesék és miért kedvencei Szandi néninek, s hogy mivel tudta őrületbe kergetni a szüleit.


Egyik kedvenc gyerekkori költőm Weöres Sándor.

Amikor Szandi néni ideérkezett a Telekibe, magával hozta az "álomházak" készítésének hagyományát.

Az videóinterjú létrejöttében közreműködtek:

  • Masurek Léna 5.b
  • Fodor Attila 5.b

  • Zele-Molnár Zoé 7.b

  • Jamal Dávid 8.b

  • Horváth Oszkár 5.a

  • Gyüre Dávid 8.a

  • Jamal Dániel 5.a

Munkájukat Kollár Adrien tanárnő segítette.

Megjelent: 2019. november


Író-olvasó találkozó a könyvtárban

Interjú Dávid Ádámmal, a Millennium expressz könyvek írójával

A tanév utolsó napjára író-olvasó találkozót szerveztünk a könyvtárban. Megismerkedtünk Dávid Ádámmal, a sikeres Millennium expressz könyvek szerzőjével, folytatásos regényének szereplőivel és a helyszínekkel, közöttük a legérdekesebb mozgó helyszínnel: az expresszvonattal. A TEDI-sek interjút is készítettek a fiatal íróval. A kérdéseket Zele-Molnár Zoé állította össze és tette fel.
A jó hangulatú író-olvasó találkozó képeit iskolánk honlapján vagy az alábbi linken is megtekinthetitek:
Író-olvasó találkozó Dávid Ádámmal


Az interjút készítette: Zele-Molnár Zoé 6.b
Operatőr: Verpeléti Ferenc - iskolánk rendszergazdája
Készült: 2019. június


Rendhagyó énekórák a Telekiben

Interjú Szirb György, balettmesterrel


Harmadik éve vesz részt a Teleki Blanka Általános Iskola az Operanagykövet-programban, melynek keretében balett-táncosok, énekesek, színpadtechnikusok, hangszeres előadók jönnek iskolánkba, és tartanak rendhagyó énekórákat. Így ismerkedtünk meg Szirb Gyuri bácsi balettmesterrel, akivel a 7. a osztály diákjai szeretetteljes kapcsolatot alakítottak ki. Iskolánk énektanára Mónika néni koordinálja évek óta az Operanagykövet-program tanóráit.


Az interjút készítette: Böhönyey Eszter, Sárközi Zsófia 7.a
Operatőr: Verpeléti Ferenc - iskolánk rendszergazdája
Készült: 2019. tavasz


Videóinterjú
Majorné Megyesi Márta nénivel

Diákújságunkban eddig nem láthattunk olyan interjút, amelyről videó is készült.
Pár napja azonban interjút készítettem Majorné Megyesi Márta nénivel, a 4.b osztályfőnökével.
A tanárnő beleegyezésével most egy videófelvétellel készültünk nektek.
Márta néni már kis kora óta szoros kapcsolatban áll a Telekivel. Ő egy vérbeli "Telekista", ez bizonyára az interjúból is kiderül. Régebben Márta néni édesanyja tanított itt, most pedig, hogy Márta néni nyugdíjba megy, az unokahúga lép a nyomdokaiba.
Megtiszteltetést jelent számomra, hogy interjút készíthettem vele.

Bak Natália 4.c

Többet nem árulok el, nézzétek meg ti is az interjút!

Készült: 2018. május
TEDI - Teleki online Diákújság
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el